wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Badminton na poważnie

18.03.2008

Ta ulubiona zabawa wielu dzieci, kojarzona przede wszystkim z wakacjami i letnimi zabawami na świeżym powietrzu, jest bardzo popularnym sportem w krajach zachodnich. Badminton jest sportem, który w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością, mimo że jest dyscypliną, którą może uprawiać każdy. Pomaga efektywnie spalać kalorie, przez co pozwala utrzymać nasze ciało w dobrej formie.

Kilka słów o historii

Badminton czerpie swoje korzenie w krajach azjatyckich, natomiast do Polski przywędrował z Francji, gdzie do dziś jest bardzo popularny. Jednak państwem, które w największym stopniu pokochało badmintona była Wielka Brytania. W Polsce, początkowo znany był pod nazwą wolant i w XVIII wieku cieszył się zainteresowaniem wśród naszych elit. Mimo, że dla większości osób badminton to zwyczajne odbijanie piórowej lotki, sport ten, jak każda inna dyscyplina, ma konkretne reguły gry i przepisy. Dzięki działalności Polskiego Związku Badmintona, jest on traktowany na równi z innymi dyscyplinami.

Zasady

Oczywiście w badmintona można grać typowo rekreacyjnie – wystarczą rakietki, zwyczajna piórkowa lotka, bezwietrzna pogoda i trochę miejsca. Jednak aby traktować ten sport bardziej profesjonalnie i czerpać z niego większe korzyści, wymagania wzrastają. Przede wszystkim mecze rozgrywa się na salach sportowych, na specjalnym boisku z siatką, przeznaczonym wyłącznie dla tej dyscypliny. W badmintona gra się w dwie lub cztery osoby, drużyny mogą być mieszane. Rozróżnia się dwa rodzaje lotek – piórkowe i nylonowe. Ich wybór zależy przede wszystkim od temperatury, jaka panuje na sali.

Lotka odbijana jest naprzemiennie, czyli raz uderza jedna, raz druga strona pojedynku. Nie można odbijać lotki między zawodnikami z tej samej drużyny. Punkty zdobywa ta drużyna, której oda się w ten sposób uderzyć lotkę, by dotknęła ona boiska drużyny przeciwnej, jednak wyłącznie pod warunkiem, że udało się to drużynie, która wykonywała serwis. Jeśli ekipy są dwuosobowe, mają one prawo do wykonania dwóch serwisów.

1 2
Tagi: sportćwiczeniagra
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.