wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Masz problemy z pamięcią? Biegaj!

20.01.2010

Już kilka przebieżek w tygodniu wystarczy, by funkcjonowanie mózgu zdecydowanie się poprawiło. I nie chodzi bynajmniej jedynie o dotlenienie mózgu. Jak bieg wpływa na naszą pamięć?

Naukowcy nie mają wątpliwości. Taka terapia to świetny sposób na to, by w przyszłości uniknąć kłopotów z pamięcią. Eksperyment naukowców z  Amerykańskiego Narodowego Instytutu, badającego procesy starzenia się organizmu w stanie Maryland dowiódł, że wystarczy kilka dni regularnego biegania, by w mózgu nastąpił wzrost setek tysięcy nowych komórek.

Bieganie wspomaga pamięć!

Co istotne, komórki te taką aktywnością wykazują się w rejonie mózgu odpowiedzialnym za tworzenie oraz przechowywanie wspomnień.  Dzięki bieganiu poprawi się nie tylko nasza zdolność do zapamiętywania , będzie nam też łatwiej je odtwarzać bez mylenia faktów. Bieganie poprawia też zdolności, które są kluczowe w procesie uczenia się, są też wykorzystywane we wszystkich innych procesach poznawczych.

Neurolodzy od dawna powtarzają, że ruch (zwłaszcza na świeżym powietrzu) jest korzystny dla usprawnienia pracy mózgu. Teraz zaś udało się zbadać dokładny mechanizm wpływu naszej aktywności fizycznej na funkcjonowanie pamięci.

Dla wielu osób badanie to jest wstępem do tego, by zająć się poszukiwaniem nowych sposobów spowolnienia pogarszania się pamięci u osób starszych.

Weź przykład z prezydenta!

Z rady tej niewątpliwie skorzystał już 54 letni Nicolas Sarkozy, prezydent Francji, a zarazem mąż dużo młodszej od siebie modelki i piosenkarki Carli Bruni. Prezydencką parę często można spotkać podczas wspólnego uprawiania joggingu.


fot. JupiterImages
 

Nie masz z kim biegać? Umów się na doserca.pl

(es)

Tagi: bieganie
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.