wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Nie spinaj się!

03.02.2010

Przeciążenia cywilizacyjne takie jak przewlekły stres, praca siedząca, brak aktywności ruchowej powodują, że coraz więcej osób skarży się na dolegliwości kręgosłupa.

Zobacz też:

Bardzo często powodem bólów pleców nie są zmiany w obrębie struktur kręgosłupa, ale nieprawidłowe napięcie mięśni podtrzymujących kręgosłup. Mięśnie te są jak liny przytrzymujące maszt jachtu. Jeśli któraś z nich jest zbyt napięta lub zbyt rozluźniona, maszt jest niestabilny. To samo dzieje się z kręgosłupem, gdy podpierają go mięśnie zbyt słabe lub zbyt spięte.

Osłabione mięśnie?
Mięśnie ze względu na swoje funkcje podzielono na mięśnie fazowe (funkcja dynamiczna) i mięśnie posturalne (funkcja statyczna). Mięśnie fazowe pozwalają na wykonywanie ruchów zależnych od naszej woli i mają tendencje do osłabienia, jeśli jesteśmy mało aktywni fizycznie. Mięśnie posturalne działają poza naszą świadomością i ich główną czynnością jest utrzymanie postawy ciała, utrzymanie głowy, ruchy klatki piersiowej przy oddychaniu. Mięśnie te mają tendencje do skracania.

Mięśnie, które najczęściej są zbyt napięte i skrócone to górna części mięśnia czworobocznego i mięśnie dźwigacze łopatek (pracują m.in. przy unoszeniu barków, „chowaniu głowy”), część szyjna i lędźwiowa prostownika grzbietu, mięśnie dwugłowe uda, mięśnie piersiowe wielkie. Skrócenie tych mięśni powoduje nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa i skutkuje bólem pleców. Efekt ten pogłębia osłabienie mięśni fazowych, spowodowane brakiem ruchu. Bardzo skuteczne w tego typu dolegliwościach są ćwiczenia rozluźniające i rozciągające mięśnie. Poniżej przedstawiam kilka przykładów tego typu ćwiczeń.

1 2 3
REKOMENDACJA
2014-11-20 14:02:46
~zdrowa

czy na rowerze http://www.centrumrowerowe.pl/rower y/miejskie-city/p,rower-art-deco-20 14-28-cali-bialo-niebieski-18-romet ,259831.html?qrtc_slt=slt_product_2 _cr&qrtc_tpl=tpl_prod_view& qrtc_typ=prd&qrtc_prd=75769827& amp;qrtc_pos=3&skad=quartic kręgosłup też jest obciążony?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.