wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Doping - za i przeciw

17.03.2008

Wiele zawodniczek przed ważnymi zawodami celowo zachodzi w ciążę. Organizm brzemiennej kobiety wydziela bowiem spore ilości hormonów, pozwalając jej tym samym na poprawę osiągnięć sportowych. Nikt takiej kobiecie nie może zarzucić stosowania dopingu, gdyż ciąża nie figuruje na „czarnej liście” MKOlu czy też Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Owe zawodniczki zaraz po zawodach pozbywają się ciąży bez skrupułów. Wszystko po to, by zdobyć złoty krążek i sławę. Czy jest to tylko wynaturzenie rywalizacji sportowej? Czy też spacer po linie nad przepaścią, gdzie jeden mały błąd lub nietrafna decyzja może zaważyć nie tylko na zdrowiu, ale i życiu sportowca?

Wyraz „doping” pochodzi od angielskiego słowa „dope”, znaczącego „narkotyzować się”, „dawkować narkotyk”, ale też „fałszować”, jak również, co interesujące „głupek, naiwny”. Dope wywodzi się jednak ze szczepu Kafrów z Afryki, którzy stosowali to słowo podczas obrzędów religijnych. Do Europy hasło to dotarło pod koniec XIX wieku i odnosiło się do narkotyku aplikowanego koniom przed wyścigami. Dziś dopingiem określa się sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej poprzez świadome lub nieświadome stosowanie metod i środków medycznych, które zostały oficjalnie zakazane.To, że doping jest szkodliwy dla zdrowia wie chyba przedszkolak, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, że konsekwencją niedozwolonego wspomagania bardzo często jest kalectwo, a nierzadko też śmierć. W sporcie zawodowym, jak i w zawodniczym sporcie amatorskim, używanie dopingu podlega ostrym restrykcjom. Najłagodniejszą z nich jest kara pieniężna, jednak najczęściej dochodzi przy tym do dyskwalifikacji. Najsurowszym wyrokiem jest odebranie medalu i dożywotni zakaz startu w zawodach. Jednak istnieją dyscypliny sportu, gdzie nie obowiązuje kontrola antydopingowa. Do nich zalicza się m.in. zawodowa kulturystyka w USA. Doping stosowany jest coraz powszechniej już nie tylko w zawodowstwie, ale i w kulturystyce rekreacyjnej, czego skutki bywają tragiczne.
 

Krzysztof Mizera

Tagi: sporttreningdoping
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.