wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Capoeira: coś dla aktywnych kobiet

25.05.2010

Na jej temat możesz usłyszeć wiele pozornie sprzecznych informacji: że jest sztuką walki, metodą samoobrony, sposobem na odchudzanie, albo tańcem. Tymczasem to wszystko prawda!

Nie ma jednej szkoły
Capoeira to i zabawa, i "poważna" technika obronna. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Stworzyli ją brazylijscy niewolnicy, łącząc elementy afrykańskiej i brazylijskiej sztuki walki z tańcem. Płynne, rytmiczne ruchy, formy akrobatyki, a przede wszystkim kopnięcia i obalenia, sprawiają, że mistrzyni capoeiry z jednej strony jest gibka i sprawna, a z drugiej ma pewność, że nie zaskoczy jej żaden pijaczyna w ciemnym zaułku.

Oglądając pokazy capoeiry możesz zdziwić się, że często nie ma podczas nich kontaktu z przeciwnikiem. Jest natomiast zabawa, rozrywka, polecana nawet dla dzieci. O co zatem chodzi? Nie ma jednej capoeiry. Najpierw zastanów się dobrze, czego po niej oczekujesz, a potem dopiero szukaj właściwej szkoły i trenera.

Twoje potrzeby
Postanowiłaś zacząć się odchudzać? Nie zapominaj, że wymodelujesz sylwetkę i unikniesz efektu jo-jo łącząc sensowną dietę z aktywnością fizyczną. To może być capoeira: powstaje wiele ośrodków, które wykorzystują ją podczas treningów pomagających zrzucić nadmiar tłuszczyku i wyrzeźbić wybrane partie ciała. Przyjrzyj się zajęciom, powiedz, dlaczego je wybierasz i ruszaj w tany.
Capoeira w takiej lajtowej wersji jest dobra dla całej rodziny: powstają grupy na dzieci i dla mężczyzn.

Jeśli boisz się o swoje bezpieczeństwo i marzy ci się prawdziwy kurs samoobrony, możesz uprawiać capoeirę, ale zmodernizowaną (według zaleceń prekursora zmian Mestre Bimba oraz grupy Senzala). Taka capoeira zawiera wiele elementów realnej walki, obfitującej w zamaszyste kopnięcia i podcięcia. Zamiast blokować ciosy przeciwnika, nauczysz się uników i mądrych przejść.

1 2
REKOMENDACJA
2016-05-13 00:53:02
~Majka

Trzymając się diety i regularnie ćwicząc można uzyskać świetne efekty. Ja wspomagam swój organizm również suplementami firmy Olimp z linii Queen Fit. Odżywki białkowe dają mi powera na siłowni, a inne suplementy przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, oczyszczają organizm i zaopatrują go w niezbędne witaminy i minerały. Kompleksowe wyposażenie! Polecam!

2010-05-26 20:11:13
~ja

Chcesz w końcu poważnie zadbać o swoje ciało...tylko ludzie poważnie myślący o swoich celach i marzeniach osiągają sukces!! Darmowe konsultacje dla zdecydowanych (http://arek.mojawaga.pl/index.php? ID=8179). Przekonało się o tym miliony ludzi!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.