wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Ekstremalne sporty wodne

15.05.2008

Dla tych, którym nie wystarczają zwykłe sporty, ponieważ potrzebują dawki silnych emocji, istnieją sporty ekstremalne. Wymagają one wysokich umiejętności, przygotowania fizycznego oraz psychicznego, nieustannego przekraczania własnych granic, łączą się z podwyższonym ryzykiem. I właśnie to ryzyko jest  najbardziej pociągające.

Do sportów ekstremalnych należą między innymi spływy sportowe, do których zalicza się kajakarstwo górskie, czy też  rafting albo canyoning. Nadeszło lato, a wraz z nim najpiękniejszy czas na sporty wodne.               

Kajakarstwo górskie
Kajakarstwo górskie, czyli pływanie po górskich rzekach jednoosobowym kajakiem, uprawiać może każdy, choć za dolną granicę wieku przyjmuje się 16 lat. Potrzeba posiąść duże umiejętności, ponieważ na rzece zdani jesteśmy sami na siebie. Naukę należy rozpocząć pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, na wodzie stojącej. Wraz z rozwojem umiejętności przechodzi się na rzeki o niewielkim stopniu trudności, by wreszcie móc spróbować swoich sił na rzekach trudniejszych.

Rzeki dzieli się, według stopnia trudności, na sześć klas. Klasa I oznacza po prostu wodę stojącą. Klasa II oznacza wodę o lekkich falach, po której płynąć można spokojnie, bez obaw. Rzeki oznaczone tą klasą idealnie nadają się do rodzinnych wypraw z dziećmi. Rzeka, na której pojawić się mogą prądy, fale oraz wiry to klasa III. Przy rzekach tej klasy warto mieć ze sobą przewodnika, który dobrze zna trasę.

Skały, wiry, podwodne kamienie, kręte odcinki –  charakteryzują rzeki klasy IV, które polecane są kajakarzom posiadającym doświadczenie, sprawnym i wytrwałym. Klasa V częściej oznacza odcinki rzeki, niż całe rzeki, wyróżniają je silne prądy, wysokie fale. Tu wymagane są wyśmienite umiejętności i spore doświadczenia. Natomiast klasa VI uznawana jest za ekstremalnie trudną.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.