wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Gra w ricochet’a - zasady

fot. materiały prasowe
20.10.2011

Ricochet, gra sportowa ciesząca się wielką popularnością za granicą, wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Chętnych do spróbowania nowej formy aktywności fizycznej jest coraz więcej, bo coraz więcej jest miejsc, gdzie ten sport można uprawiać.

Jesień i zima nie sprzyjają uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Czas rolek i rowerów mija, a chęć na pozbycie się nadmiaru energii wzrasta. Dlatego też, dla wszystkich miłośników sportów dynamicznych i interwałowych, polecamy ricochet.

– Ricochet to odmiana squasha – mówi Szymon Sokołek, Spa Manager oraz trener ricochet’a w  Velaves Spa & Resort. Gra, w której dwóch zawodników za pomocą rakiet odbija od ścian tzw. klatki  piłeczkę jest najszybszą grą rakietową, jaką do tej pory wymyślono – dodaje.

Squash i ricochet są grami siostrzanymi. Charakteryzują się wysoką dynamiką interakcji, a co za tym idzie, bardzo dużą ilością wydatkowanej podczas gry energii. Jest to sport wprost idealny dla osób, które nie chcą przybrać na wadze w okresie jesienno-zimowym lub w późniejszych miesiącach utrzymać doskonałą formę. Czym zatem różnią się od siebie obie konkurencje?
Po pierwsze wymiary kortu. W ricochet jest on nie tylko krótszy, ale i węższy. Dodatkowo posiada sufit, dlatego też nazywany jest klatką. Dzięki ograniczonej przestrzeni piłka odbijając się od klatki osiąga naprawdę duże prędkości.

Kolejną różnicą między squashem a ricochetem jest wbudowana w kort elektronika. Aktualny wynik gry wyświetlany jest na tablicy umiejscowionej na ścianie frontowej klatki, a sygnał dźwiękowy informuje o każdej piłce autowej. Przed rozpoczęciem gry zawodnicy decydują, kto przyjmuje oznaczenie kolorem szarym (na tablicy punktacji jako litera G), a który czerwonym (R). Za pomocą przycisków umieszczonych na ścianach bocznych klatki zawodnicy samodzielnie kontrolują obsługę systemu punktacji, w podobny sposób następuje wybór pierwszego serwującego. Ponadto precyzję gry zawodników weryfikują czujniki podczerwieni znajdujące się na korcie.
– Każdy może nauczyć się grać w ricochet’a – kontynuuje Szymon Sokołek, trener ricochet’a w Velaves Spa & Resort – Gra wymaga tylko zaangażowania i kondycji fizycznej. Nie trzeba się specjalnie do niej przygotowywać. Warto pamiętać o właściwym obuwiu, mającym wysoką zabudowę kostki, tak by nie nadwyrężyć stawów i nie narazić się na kontuzję – dodaje Szymon Sokołek.

Zasady
Trzy sety, minimum po piętnaście punktów każdy, to główne założenie gry w ricochet’a. Tak jak w squashu (gdzie set tworzyło dziewięć, jedenaście lub piętnaście punktów) o wygranej w danym secie decyduje różnica dwóch punktów między zawodnikami.
– Czasem w przypadku zaciekłej walki między graczami można rozegrać nawet pięć setów. Czas gry zależy tylko od możliwości fizycznych graczy i trwa średnio od dwudziestu do czterdziestu pięciu minut. Przede wszystkim samopoczucie, serce i płuca mówią graczowi, jak długo jeszcze może grać. Jak w przypadku każdego sportu o  podejmowanym ryzyku wysiłkowym powinien decydować zdrowy rozsądek  - podkreśla Szymon Sokołek.

1 2
PRZECZYTAJ KONIECZNIE
REKOMENDACJA
2012-03-27 11:20:29
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2011-10-22 16:16:04
~Agata

Fajny sport, ale wymagający kondycji. Szkoda tylko, że na razie w Polsce jest tak mało obiektów. W Gdańsku jest fajny klub, polecam!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.