wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Bieg aż do śmierci

fot. Thinkstock
05.03.2012

Bieganie rekreacyjne jest coraz bardziej modne, a co z tym się wiąże, coraz więcej ludzi chce także spróbować sił w najbardziej ekstremalnej odmianie tego sportu – w maratonie. Nie do końca jednak wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że intensywny wysiłek, podejmowany podczas tego ponad 42-kilometrowego biegu, może nawet zabić.

Śmierć jest wpisana w maraton już od 490 roku p.n.e. Po zwycięstwie w bitwie stoczonej z Persami pod Maratonem, grecki posłaniec Filippides, wysłany jako kurier do Aten z wieścią o zwycięstwie, przebiegł 37 kilometrów i padł martwy z okrzykiem "Zwycięstwo". Dzisiejsze biegi maratońskie biorą swą nazwę od tego wydarzenia i tak, jak przed prawie 2500 laty, w czasie ich trwania zdarzają się przypadki śmierci. 

Tragicznych przykładów jest wiele. W 2009 roku w półmaratonie zorganizowanym w angielskim Bristolu jeden z biegaczy upadł podczas biegu i zmarł. W sumie w biegu wzięło udział około 10 tysięcy osób. - Bristolski półmaraton jest zawsze bardzo dobrze zabezpieczony pod względem medycznym. Biegnący podczas wyścigu mają do dyspozycji 4 punkty, w których mogą się napić wody. Poza tym na wypadek, gdyby się coś stało, w gotowości czeka 6 lekarzy i 14 karetek, a także przygotowanych jest 5 punktów pierwszej pomocy – tłumaczyli się organizatorzy. Fakt jednak był niezaprzeczalny. Biegacz umarł.

Do tragicznych zdarzeń doszło także rok temu. 32. edycja "Detroit Free Press Marathon" przyniosła trzy ofiary śmiertelne! Na trasie maratonu zmarli  – 65, - 36 i  26 - latek.

Z kolei podczas maratonu w San Jose zmarły dwie osoby, a rozegrany w 2010 roku maraton w Baltimore przyniósł jedną ofiarę śmiertelną. A to nie wszystko – co roku podczas maratonów na całym świecie umiera około 10-15 osób. Jak  to się dzieje, że sport, który ze swojej natury ma być zdrowy, zabija?

Lekarze są zgodni - przebiegnięcie maratonu to wyzwanie dla serca, ale zgony długodystansowych zawodników są raczej wyjątkiem niż regułą. Według badań umiera 1 na 259 tysięcy zawodników maratonu. 

W badaniu opublikowanym w New England Journal of Medicine naukowcy przeanalizowali przypadki ataków serca, które zdarzyły się pośród 10 900 000 zawodników, biorących udział w maratonach w latach od 2000 do 2010 i stwierdzili, że tak długie biegi nie prowadzą do zwiększonego ryzyka wystąpienia zawału serca. W rzeczywistości ryzyko zawału podczas maratonu okazało się być stosunkowo niskie, a nawet niższe, niż podczas uczestnictwa w triathlonie czy nawet podczas biegania na krótszych dystansach. 

Naukowcy, kierowani przez dr Aarona Baggisha, dyrektora programu wydajności Cardiovascular w Massachusetts General Hospital, odkryli, że ci maratończycy, którzy przebyli zawał serca lub zmarli na atak serca, cierpieli wcześniej na choroby serca. Wielu z nich miało pogrubione ścianki serca i kardiomiopatię przerostową, w której mięśnie serca stają się powiększone i mniej elastyczne, przez co sercu trudniej pompuje się krew. Te schorzenia mogą się pogorszyć, gdy pacjenci podejmują intensywne ćwiczenia, które stanowią dodatkowe obciążenie dla serca.

Inne badania wykazały, że udział w maratonach może prowadzić do wzrostu enzymu troponiny, która wzrasta, gdy serce jest w niebezpieczeństwie i nie ma wystarczającej ilości krwi. W jednym z badań stężenie troponiny biegaczy po maratonie było alarmująco wysokie, ale wzrost ten był tymczasowy i wrócił do normalnego poziomu trzy miesiące później.

Jednym słowem – jeśli ktoś decyduje się wziąć udział w maratonie, powinien przejść kompleksowe badania lekarskie, które pozwolą na wykluczenie chorób serca. Sportowcy profesjonalni, choć poddawani są o wiele większym wysiłkom, są najmniej podatni na ryzyko utraty życia czy zdrowia podczas biegu. Większość z nich bowiem jest doskonale przygotowana pod względem fizycznym do tego, co robią.

1 2
REKOMENDACJA
2012-03-27 11:18:01
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2012-03-25 20:06:21
~vippicks

vip-picks.com Chcesz zarabiać na bukmacherce? WEJDŹ! Skuteczne typy! Z nami zapewnisz sobie gwarantowany zysk! vip-picks.com

2012-03-12 23:13:08
~Olga

http://shinybox.pl/?ref=799ce2b link to darmowych próbek kosmetyków :)

2012-03-11 08:50:42
~wojtek

Bzdura panie z tymi dietami Bez ćwiczeń nie da rady A co zrobić jak dzwigać nie wolno przepuklina biegać też nie za dobrze bo kolano po wypadku urazie boli i co.

2012-03-06 12:27:01
~kotyloin

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zarabiać już od 10$ na inwestycji 2% z dziennym naliczaniem napisz do mnie na kotylion666@gmail. com a pokaże Ci gdzie, co i jak działa.

2012-03-06 10:53:07
~adam

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) a wszystko dzieki diecie zakupionej na allegro u uzytkownika edward.p polecam a komentarze mowia same za siebie... http://allegro.pl/listin g/user.php?us_id=623298

2012-03-06 10:51:35
~adam

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) a wszystko dzieki diecie zakupionej na allegro u uzytkownika dietek1 polecam a komentarze mowia same za siebie... http://allegro.pl/listin g/user.php?us_id=623298

2012-03-06 09:52:17
~erykk

Najlepszy serwis inwestycyjny z unikalnym patentem !!! zarabiasz 2% dziennie (z codziennym podsumowaniem) minimalny koszt inwestycji to 10$ dowiedz się więcej na http://justbeenpaid.manifo.com/

2012-03-06 05:35:23
~irek44

hm, ja zaczalem niewinnie jeszcze w usa (w usa kazdy biega)to bylo jakies 15 lt temu i tak sie wciagnalem ! codziennie 5 km ! szok ! to jest jak narkotyk ! teraz jak wrocilem to 3 razy w tygodniu nad morzem biegam ok.4km, do tego chodze na silownie , bieganie to styl zycia ! czasem kolana juz siadaja ,ale ja nie potrafie odmowic .

2012-03-06 04:23:45
~dave.pl

"spraw w tego" zanim cos wstawicie prosze sprawdzac pisownie, bo je tego nie ogarniam...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.