wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Na sportowo

O ile bieganie wydłuża życie?

fot. Thinkstock
07.05.2012

Regularne bieganie zwiększa długość życia - o 6,2 lata u mężczyzn i o 5,6 lat w przypadku kobiet. Najnowsze analizy wyników badania duńskiej populacji omówiono na spotkaniu EuroPRevent2012 w Dublinie.

 

Jeśli chodzi o spodziewany czas życia, najwięcej korzyści daje bieganie od jednej do 2,5 godzin w tygodniu w tempie "wolnym lub średnim" - zauważył po analizach wieloletnich danych Peter Schnohr, główny kardiolog Copenhagen City Heart Study.

Debata na temat wpływu joggingu na zdrowie rozpoczęła się w latach 70. - "po tym, jak kilku mężczyzn zmarło w trakcie biegania, i różne gazety sugerowały, jakoby jogging mógł być zbyt wyczerpujący dla zwykłych ludzi w średnim wieku" - wspomina Schnohr.

Niewiele później, bo w 1976 roku, ruszyło badanie Copenhagen City Heart. Jest to rozłożone w czasie badanie około 20 tys. mężczyzn i kobiet w wieku od 20 do 93 lat. Dane z badań trafiają do Copenhagen Population Register i pozwalają powiększyć wiedzę nt. prewencji chorób układu krążenia i udarów. W efekcie opublikowano ponad 750 specjalistycznych artykułów, z czasem dotyczących coraz większej liczby chorób, m.in. serca, płuc, alergii, padaczki, demencji, zespołu bezdechu śródsennego i chorób genetycznych. Pozwalają też przebadać związki długowieczności i różnego rodzaju ćwiczeń oraz innych czynników.

Aby sprawdzić wpływ joggingu na oczekiwaną długość życia, naukowcy badali grupę mężczyzn i kobiet uprawiających jogging oraz grupy ludzi nie biegających, ale reprezentujących przekrój populacji. Wszyscy uczestnicy odpowiadali na pytania, np. ile czasu w skali tygodnia poświęcają na bieganie i jak oceniają własne tempo (definiowane jako wolne, średnie lub szybkie). Jednocześnie naukowcy obserwowali te grupy pod kątem śmiertelności.

Pierwsze takie dane zebrano w latach 1976 - 1978, a kolejne - na początku lat 80., 90. i na początku XXI w. Uczestników obserwowano też w okresie późniejszym. Okazało się, z biegiem czasu (maksymalnie w ciągu 35 lat od pierwszego badania), w grupie, która nie uprawiała joggingu zmarło 10 158 osób, a wśród biegających - 122. Analizy dowiodły też, że wśród biegających mężczyzn i kobiet ryzyko zgonu zmniejszało się o 44 proc., i że jogging "wydłużał" średnią długość życia o kilka lat. Badani, biegający mężczyźni, żyli o 6,2 roku dłużej, kobiety - o 5,6 roku.

Zdaniem autorów analiz, największe korzyści dla zdrowia daje takie tempo biegania, w którym "nieco brakuje nam tchu". Nie chodzi jednak o to, by pozostać "zupełnie bez tchu".

"Wyniki naszego badania pozwalają definitywnie odpowiedzieć na pytanie, czy jogging jest zdrowy" - mówi Schnohr. - Możemy z pewnością powiedzieć, że regularny jogging zwiększa długość życia. Dobre wieści są takie, że tak naprawdę nie trzeba wiele, by zebrać plon".

Schnohr przypomina, że jogging sprzyja zdrowiu również na inne sposoby - dotlenia organizm, zwiększa gęstość kości i wrażliwość na insulinę, poprawia pracę serca i działanie układu odpornościowego, poza tym dobrze wpływa na odpowiednią proporcję tłuszczów, obniża ciśnienie, zmniejsza agregacje płytek krwi, przeciwdziała otyłości i jest dobre dla psychiki. (PAP)

 

PAP zan/ ula/

REKOMENDACJA
2012-10-26 06:25:20
~ana

od kiedy zmieniłam swój styl życia na aktywny fizycznie jestem bardziej atrakcyjna i wesoła. Udało mi się trafić do centrum zdrowej diety ( dietywellness.pl) gdzie pokazano mi ze zdrowe odżywianie I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA nie musi być trudne i można je dostosować do każdych warunków i dziś nie mam już problemu z kontrola swojej wagi

2012-06-27 15:46:03
~Tomasz N.

Komputer treningowy w promocji Pod tym linkiem http://www.novamed.pl/komputer-tren ingowy-medel-myo-trainer-ref-92078- z-krokomierzem---twoj-osobisty-wirt ualny-asystent-treningowy znalazłem bardzo dobrą promocję na komputer treningowy. Moim zdaniem to przydatne urządzenie dla ludzi, którzy podchodzą ambitnie i poważnie do sportu. Zobaczcie sami, ja lecę go wypróbować ;)

2012-06-08 08:55:42
~FeNi

no tak będziesz żył dłużej ale ten czas poświęcisz na bieganie i gdzie tu interes?

2012-05-24 10:39:47
~max

polecam www.musculi.pl

2012-05-24 09:44:59
~eryk

żółw nie biega i żyje 150 lat, zając biega i żyje pare latek ;-)))

2012-05-16 10:34:16
~Kasia

Magda, opowieść faktycznie ciekawa..:) ''chociaż narzeczony pobiegł w drugą stronę'' :) Ja biegać uwielbiam, latem staram sie biegać w okolicy swojego zamieszkania, zimą - siłownia. Jeśli chodzi o władysławowo uwielbiam to miejsce, często tam bywam, ale najbardziej lubię porą jesienną/zimową, gdy jest tam bardziej intymnie, jest mniej ludzi:)

2012-05-13 12:48:08
~magda

Ja zaczęłam biegać nad morzem z moim ówczesnym narzeczonym ;) Byliśmy wtedy we Władysławowie, co prawda nie w velavesie tylko na kwaterze, ale znam hotel z opowiadań. I chociaż narzeczony pobiegł w inną stronę, to mi miłość do biegania została;p Chociaż tyle dobrego;p

2012-05-09 07:24:18
~forest

Wielkie mi odkrycie. Wiadomo że jak będziesz biegał(a) to śmierć Cię nie dogoni, a jak będziesz siedział(a) przed telewizorem i oglądał durne seriale to kostucha szybko i łatwo machnie kosą i koniec.

2012-05-08 21:45:33
~Szunna

Ja zaczelam biegać na wakacjach we Wladysławowie. Wypoczywalam wtedy w pieknym hotelu velaves i poza Spa korzystalam z nordic walkingu. W pewnym momencie nie miałam kijków i postanowiłam potruchtać, Miłość do truchtania trwa juz u mnie 3 lata i już nie chodzę zmęczona do pracy, jestem zdrowsza. Bieganie jest jak narkotyk. Nawet na wakacjach nie moge bez niego sie obejść.

2012-05-08 17:09:27
~jola

Niestety Polacy sa malo wydajni w seksie i slabo obdarzeni !! :( Irlandczycy i Anglicy ( nie pisze o nierobach na socjalach i brudasach z Pakistanu !!) moga to robic kilka razy dziennnie i codziennie,poza tym sa poteznie obdarzeni !! :) Sa caly czas zadowoleni i chodza kilka razy w tygodniu do pubow ! Juz calkiem tragedia z polskimi grubymi karkami i dresiarzami ! Mikrony w majtkach i smierdza ! Polacy zawsze sa niezadowoleni i pija tanie piwo grzejac d*py na sofach przed TV ! Nigdy nie chodza

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.