wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Zorbing - kulaj się w kuli

21.05.2008

Dwaj przyjaciele, Nowozelandczycy, Andrew Akers  i Dwayne van der Sluis, zainspirowani szkicami Leonarda Da Vinci, przedstawiającymi wpisanego w okrąg człowieka, postanowili stworzyć zorb. Na pomysł wpadli na początku lat 90. Zanim zorb przybrał dzisiejszy kształt, jego wynalazcy przez kilkanaście lat zbierali doświadczenie,  wymyślając różne  jego prototypy.

Najpierw próbowali staczać się z metalowymi obręczami, które nie tylko były ciężkie, ale także bardzo niebezpieczne. Następnie eksperymentowali z wielkimi oponami, które jednak także nie zdały egzaminu. Dopiero później zorba zaczęła być wykonywana ze specjalnego rodzaju PCV i w tej postaci przetrwała do dziś.

Zorbing uważany jest za sport ekstremalny. Zorb, czyli kula sferyczna, to wykonane z pleksiglasu urządzenie sportowo – rekreacyjne. Wzmocnione jest rusztowaniem z mocnych lin. Zorb jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Waży 75 – 90 kg. Pierwszy miał szerokość 1 m, dziś szerokość wynosi 3,2 m. średnicy zewnętrznej. Kula składa się z dwóch sfer, zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych ze sobą.

Przestrzeń między strefami wypełniona jest powietrzem. Do wnętrza kuli prowadzi rękaw, którego wymiary wynoszą 70 – 100 cm. Wszystkie kule robione są ręcznie przez specjalistów, a przed dopuszczeniem ich do użytkowania, przechodzą liczne testy. Każda kula musi mieć certyfikat bezpieczeństwa.

1 2 3 4
Tagi: sportrekreacjazorbing
REKOMENDACJA
2008-05-31 19:08:24
~mn

to jest super ekstra ścigałam się w czymś takim a co naj wazniejsze nie wymotujesz w tym EKSTRA!!!!!!!

2008-05-30 13:40:03
~Tytus

Po co ludzie wymyśłają takie głupoty! Chyba bardzo im się nudziło!

2008-05-30 13:38:40
~Rufus

Byle tylko nic nie jeść przed wejściem to takiej kuli bo może wszystko wylądować w kuli.hehehe

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.