wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Suplementy – czy warto?

123RF
26.11.2012

Zarówno sportowcy, jak i zwyczajni amatorzy marzą o magicznej tabletce, która pomogłaby im uzyskać wymarzone rezultaty czy to w osiąganiu najlepszych wyników sportowych, czy też w urzeczywistnieniu marzeń o idealnej sylwetce.

Oczywiście najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem zawsze była i będzie regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa, zbilansowana dieta. Wielu jednak nie potrafi się oprzeć wizji szybszego osiągnięcia celu i postanawia sięgnąć po różnego rodzaju specyfiki. Na rynku jest wiele środków dozwolonych, które można kupić w aptece lub w sklepach z odżywkami dla sportowców. Dostępność jest ogromna, warto więc się przyjrzeć tym najpopularniejszym.

CLA (sprzężony kwas linolowy)

Kwas jest chemiczną odmianą kwasu omega-6, który w założeniu ma pomóc w redukowaniu masy ciała. CLA powoduje szybsze spalanie tłuszczyku, a jednocześnie nie szkodzi mięśniom. Przeprowadzono liczne badania nad sprzężonym kwasem linolowym i zdania są wciąż podzielone. Jedni badacze twierdzą, że CLA nie przynosi zamierzonych rezultatów, drudzy mają zgoła odmienne zdanie. Ogólnie uważa się jednak, że przy odpowiedniej dawce około 2-5 gram dziennie, CLA działa. Blokuje komórki tłuszczowe, nie dopuszczając do ich rozrastania się. Zwiększa również wrażliwość na insulinę, a przez to wpływa na spalenie już zgromadzonego tłuszczu. CLA w połączeniu z treningiem siłowym, wpływa również na poprawę muskulatury ciała oraz na zwiększenie siły.L-karnityna
Jej głównym zadaniem jest transportowanie cząsteczek tłuszczu do mięśni, w których ulegają przemianie w energię. Karnitynę na co dzień dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, przede wszystkim w mięsie i nabiale. Stąd wzięło się przekonanie, iż dodatkowe suplementowanie może zwiększyć spalanie niechcianego tłuszczu. Preparat ten stał się bardzo popularny zwłaszcza wśród kobiet, które pragną schudnąć.

Większość badań dowodzi jednak, iż L-karnityna nie powoduje znacznej utraty wagi, a suplementacja z zewnątrz może okazać się korzystna jedynie w przypadku wegetarian. Na przyjmowaniu karnityny z zewnątrz mogą skorzystać również osoby, które stosują niskoenergetyczną dietą w połączeniu z intensywnymi ćwiczeniami. Taki sposób postępowania powoduje bowiem zwiększenie wydalania karnityny wraz z moczem. Nie ma jednak co marzyć, iż samo przyjmowanie L-karnityny pomoże pozbyć się nadmiaru kilogramów. Jeśli regularnie ćwiczysz, nie jesz mięsa lub stosujesz niskoenergetyczną dietę, możesz spróbować sięgnąć po ten preparat, jednak nie nastawiaj się na cudowne efekty w postaci spadku wielu kilogramów.

1 2
Tagi: clal-karnitynakreatynabcaasuplementy
REKOMENDACJA
2012-11-26 23:48:30
~tito

W BCAA są przedewszystkim Aminokwasy. Leucyna, Valina i Isoleucyna

2012-11-26 23:47:36
~Radykał

BCAA, L-glutamina, kreatyna, nitrobolon, meta, deka, oma, dobry izolat, dużo ryżu, jajek i makaronu, no i piersi kurczaka oraz stejki !

2012-11-26 23:38:26
~adi_25

co do art. to najdelikatniej mówiąc jest słaby jak można twierdzić że aminokwasy można zastąpić węglowodanami... może coś się w tym temacie zmieniło:) i tak jak napisał kolega dobrze ułożony trening + dobra dieta i podstawowa suplementacja na poziomie rekreacyjnym wystarczą i zdecydowanie poprawią sylwetkę i samopoczucie.

2012-11-26 23:35:11
~ttttt

BCAA to nie węglowodany bo piszesz ze osoby biorace malo weglowodanow daja bcaa..jak to są białka...

2012-11-26 23:34:18
~ggtg

reklama syfu oplacona reklama syfu oplacona

2012-11-26 23:34:03
~ttttt

Co to za człowiek pisał?Nie znający sie chyba na rzeczy..BCAA Jeden z najpopularniejszych suplementów na rynku. Aminokwasy rozgałęzione: walina, izoleucyna i leucyna. Nie są one produkowane przez organizm ludzki i muszą zostać dostarczone z zewnątrz. Ich niepodważalną zaletą jest ochrona mięśni przed rozpadem podczas intensywnych ćwiczeń.badania wykazały jednak, że suplementacja BCAA wcale nie daje lepszych rezultatów niż zwykłe przyjmowanie węglowodanów. BCAA TO WĘGLE

2012-11-26 23:33:36
~yyy

kutas w tylek i od razu napakowany sie staniesz:)

2012-11-26 23:31:43
~silent

od kiedy aminokwasy zawarte w skladzie BCAA to weglowodany ? specjalistka DS zywienia ... chyba kopiuj wklej z etykiet wyzej wymienionych supli - w dodatku z bledami merytorycznymi ... zenua. jedynym skutecznym preparatem z w/w jest kreatyna.

2012-11-26 23:31:17
~były koksiarz, obecnie czysty

Tak naprawdę to tylko na czysto rezultaty daje regularny i mądrze kombinowany trening plus dieta oraz czynnik od nas niezależny czyli ... genetyka. Niestety resztę można osiągnąć tylko koksem:-(

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.