wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Samodzielna nauka pływania

18.03.2008

Czy samemu można nauczyć się pływać? Pływanie to jedna z najpopularniejszych form rekreacji ruchowej. I nie bez powodu. Pływanie poprawia ogólną wydolność, jednocześnie nie obciążając stawów i kręgosłupa, poprawia elastyczność mięśni i ruchomość stawów. Regularny trening w wodzie podnosi również odporność na infekcje.

 Przeciwwskazań jest niewiele. Są to głównie choroby skóry, infekcje, choroby zatok lub stany zapalne narządów rodnych (jeśli masz wątpliwości skonsultuj się  z lekarzem). Za to jest to idealna forma ruchu dla osób z chorym kręgosłupem, ponieważ w trakcie pływania ciało jest odciążone. Ten sport zaleca się również osobom otyłym, które ze względu na dużą masę ciała, w trakcie ćwiczeń na lądzie, narażone są na przeciążenia stawów nóg i kręgosłupa.Aby mieć satysfakcje z zajęć na pływalni, i aby trening był efektywny, należy nauczyć się pływać.

Czy można nauczyć się pływać samemu?

To zależy czego oczekujemy. Jeśli chodzi nam tylko o przemieszczanie się w wodzie i utrzymywanie na jej powierzchni, nie dbamy o styl, to oczywiście, możemy samodzielnie nauczyć się pływać.  Ale jeśli chcemy poznać konkretny styl pływacki, powinniśmy skorzystać z pomocy instruktora.

Nauka pływania rozpoczyna się od lekcji oddychania, leżenia na wodzie, poślizgów. Później przechodzimy do nauki konkretnych stylów. Pływania można uczyć się w grupie i indywidualnie. Wybór zależy od nas. Na zajęciach indywidualnych instruktor poświęca tylko nam swój czas, co przyspiesza tempo edukacji, ale to zajęcia w grupie motywują. Widząc, jak inni robią postępy, dajemy z siebie więcej. Pływając pod okiem instruktora mamy pewność, że robimy to poprawnie. Dzięki temu trening jest bardziej efektywny, nasza kondycja poprawia się, a my mamy satysfakcję z naszych osiągnięć.

  

Dorota Sudoł

Tagi: sportćwiczeniarekreacja
REKOMENDACJA
2008-06-19 21:30:14
~anonimowy anonim

nic nowego

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.