wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Baby jogging czy bieganie z psem?

Młodzi rodzice często rezygnują z aktywności fizycznej, tłumacząc się brakiem czasu. Sęk w tym, że biegać możemy razem z maluchem – to baby jogging, który zdobywa miłośników nie tylko za granicą. Taka forma ruchu jest korzystna zarówno dla dorosłego, jak i dla dziecka. Od czego zacząć przygodę z baby joggingiem i jak biegać, aby było bezpiecznie?

W Polsce zapanowała moda na bieganie. Ruszają się zarówno seniorzy, jak i małe dzieci. A coraz częściej także rodzice z wózkami, w których siedzą ich pociechy. – Baby jogging występował już lata temu, ale nikt nie pomyślał wtedy, aby nadać temu nazwę. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które ze względu na dziecko twierdzą, że nie mają czasu na aktywność – mówi trener personalny Michał Gronowski. Podstawową zaletą baby joggingu jest fakt, że korzysta na tym i rodzic, i dziecko. Poza tym taka forma aktywności nic nie kosztuje.

Bieganie z wózkiem od lat jest bardzo popularne za granicą. W naszym kraju budzi jeszcze wątpliwości, szczególnie wśród starszych osób. A szkoda, bo baby jogging ma masę zalet. Przede wszystkim usprawnia pracę organizmu, dotlenia mózg, pomaga wyrzeźbić sylwetkę, co jest szczególnie istotne w przypadku kobiet po porodzie. Pozwala również umocnić więź z dzieckiem. Poza tym przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo ważne dla zdrowia malucha. – Dziecko już nigdy nie będzie wymówką. I na pewno samo będzie zadowolone z ruchu i podziwiania świata oraz okolicy – zauważa Michał Gronowski.Zaczynamy treningi
Trzeba podkreślić, że baby jogging to sport zdrowy dla rodzica i jego pociechy. A uprawiać go może praktycznie każdy. – Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć bieganie lub szybki marsz. Jeśli jednak ktoś wcześniej nie biegał, lepiej zacząć od treningu średnio intensywnego, jakim są aeroby, czyli marsz w takim tempie, aby można było spokojnie rozmawiać – tłumaczy trener personalny. I dodaje: – Stopniowo, wraz z upływem czasu i zyskiwaniem formy, rozpocznijmy trucht, by później przejść do biegu lub nawet, dla zaawansowanych, interwałów, czyli przeplatania biegu z marszem. Taki trening jest bardzo efektywny, jeśli chodzi o przyśpieszenie metabolizmu.

Podstawa to dobry wózek
Zaczynając przygodę z baby joggingiem pamiętajmy, ze nie każdy wózek się do tego nadaje. – Zapewnijmy sobie wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo nasze oraz malucha. Wózki przeznaczone do biegania, czyli joggery nie są wcale droższe od tych zwykłych, a wyróżniają się pasami, którymi zapniemy dziecko, hamulcem i amortyzacją. Wózek do biegania powinien mieć tylko trzy koła. Czasami producent wyposaża wózek w pulsometr oraz licznik, a nawet odtwarzacz mp3 – mówi Michał Gronowski. Warto wcześniej pobiegać z samym wózkiem, aby sprawdzić, czy panujemy nad sprzętem. Pamiętajmy również, że dziecko, z którym uprawiamy jogging, powinno mieć co najmniej pół roku.

1 2
REKOMENDACJA
2018-06-27 07:48:16
~Magda

Na stronie producenta znajdziesz spis/adresy sklepów gdzie można kupić wózki ANex

2018-06-15 09:12:46
~paula

A w jakim mieście? W Warszawie jest kilka miejsc gdzie są dostępne wózki ANex

2018-06-12 09:00:48
~Annka

A gdzie stacjonarnie kupić mozna wózek tej firmy?

2018-06-04 22:17:37
~Karola

Też mam wózek Anex i faktycznie jest ok, jestem zadowolona z zakupu i z użytkowania. lekki, wygodny i przy okazji fajnie wygląda;)

2018-05-30 22:26:52
~sara

Idealnym wózkiem, nie tylko na miejskie chodniki, ale również na spacery czy jogging po nieregularnym terenie, będzie wózek Anex Baby z kolekcji Discovery, który jest niezwyle poręczny, lekki, posiada także obrotowe koła przednie 360 stopni z możliwością blokady:)

2018-05-29 07:21:21
~Majjka

A jaki wózek wybrać żeby sie wygodnie spacerowało z dzieckiem nie tylko po miejskich chodnikach?

2014-08-29 21:06:45
~sportsmenka

Może nie powinnam robić reklamy, ale czytam artykuły i zainspirowały mnie one do biegania. Kupiłam sobie buty do biegania, ale nie firmowe i bałam się, że nie będą wygodne. Jestem w szoku bo biega mi się jak na sprężynach. Wiecie może skąd taki efekt? Czy buty do biegania mają tam coś wbudowane?:) Mam takie: http://www.czasnabuty.pl/product-po l-12374-SPORTOWE-BUTY-DAMSKIE-B306W -LG-LBL-S3-51P.html

2014-08-29 17:17:48
~Radek33

Nie ma to jak bieżnia, świeże powietrze dzięki otwartym oknom oraz dobry film w tv:) W chwili obecnej posiadam jedną, moją starą bieżnię do sprzedania za symboliczną cenę. Wygląda tak: http://www.marbo-sport.pl/pol_m_Spr zet-fitness_Bieznie_Bieznie-domowe- 1114.html Zainteresowanych proszę o komentarz, podam bliższe informacje:)

2013-02-05 01:53:50
~BABA

wypraszam sobie!

2013-02-03 14:59:32
~Rafał

Zamiast kupowania typowego joogera, warto rozejrzeć się za wózkami wielofunkcyjnymi, które łączą w sobie funkcje wózka, wózka do biegania a przyczepki rowerowej. Szczególnie polecam Charioty, którego sam posiadam, choć wybór croozera też nie jest zły, wszak nie każdy potrzebuje amortyzacji. Niemniej z tematem lepiej się zapoznać dogłębnie a dużo informacji znaleźć można na stronie oficjalnego dystrybutora na Polskę www.dwaplusdwa.pl

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.