wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Joga - życie w równowadze

123RF
30.01.2013

Przemęczenie, kłopoty ze snem, bolący kręgosłup, irytacja, stres. Brzmi znajomo? To znaczy, że organizm wysyła sygnał, by zmienić styl życia.

Chyba każdy chciałby żyć bez pośpiechu, w harmonii z naturą i z poczuciem wewnętrznego spokoju. Niestety, najczęściej jest zupełnie odwrotne, czujemy, że zamiast równowagi kieruje nami stres. Jeśli dodamy do tego niezdrowe odżywianie i brak aktywności fizycznej, to po całym dniu bywamy wycieńczeni. Do tego, narzekając na notoryczny brak czasu, tak naprawdę nie umiemy z niego korzystać.

Często ignorujemy sygnały, które wysyła coraz bardziej zmęczone ciało. Zagłuszamy je, aż wreszcie nie mamy siły, dochodzimy do ściany i dopiero wtedy musimy podjąć decyzję: co dalej? Pierwszym krokiem do zmiany może być joga. To wiedza o zdrowym życiu, system, który łączy ciało, duszę i umysł. I wydaje się, że staje się tym bardziej popularny, im bardziej przyspiesza świat wokół nas.

Wewnętrzna harmonia
Nie istnieje jedna definicja jogi. W różnych częściach świata jej praktyka oznacza co innego. Joga narodziła się setki lat temu na Wschodzie i jest jednym z ważniejszych systemów filozofii indyjskiej. Wyróżnia się w niej wiele ścieżek (metod), ale wszystkie prowadzą do wolności i błogostanu, czyli stanu bezwarunkowego istnienia.

W teorii, krótko mówiąc, to rodzaj odpowiedzialności, dbania o siebie, wspomagania sprawności ciała i intelektu. W praktyce, to zestaw ćwiczeń fizycznych, a także trening polegający na wyciszeniu, wejrzeniu w siebie poprzez skupienie i medytację, prowadzący do świadomości własnego ciała i osiągnięciu wewnętrznej harmonii.

W krajach zachodnich podkreśla się terapeutyczne i zdrowotne walory jogi. Można ją praktykować w każdym wieku, jest wykorzystywana w rehabilitacji, ale także w klubach fitness, jako jeden ze sposobów na wysmuklenie i modelowanie sylwetki.

Asany – zwane tradycyjnymi pozycjami jogi – są zróżnicowane pod kątem trudności i sprawności osoby ćwiczącej. Dlatego, aby rozpocząć sesje nie potrzeba specjalnego przygotowania czy kondycji. Tę nabywamy z czasem. I na wstępie warto uprzedzić, że spektakularnych efektów nie zobaczymy po tygodniu, choć już wtedy odczujemy zmianę.

Błędne koło stresu
Kiedy prowadzimy siedzący tryb życia, wiele czasu spędzamy przed komputerem czy za kierownicą samochodu, pojawiają się różne dolegliwości. Boli kręgosłup i głowa, zyskujemy dodatkowe kilogramy, mamy napięty kark i barki. To powoduje, że gorzej śpimy, budzimy się w nocy, więc rano nie wstajemy wypoczęci, zregenerowani.

Zaczynamy dzień poirytowani i później mamy kłopoty z koncentracją, brakuje nam energii, stresujemy się. A im bardziej się denerwujemy, tym bardziej napinamy mięśnie. Im bardziej jesteśmy przemęczeni, tym częściej pojawiają się nagłe zmiany nastroju. Koło się zamyka.

Joga pozwala je przerwać, bo ćwiczenia, które proponuje, polegają z jednej strony na rozciąganiu przykurczonych mięśni, a z drugiej – na wzmacnianiu i uelastycznieniu układu mięśniowo-szkieletowego. Asan nie wykonujemy szybko, istotna jest jakość, a nie liczba powtórzeń.

Jest to rodzaj wewnętrznego masażu, który sami sobie aplikujemy, poznając przy tym granice bólu czy ruchomości stawów. Właśnie wtedy zyskujemy świadomość, obserwujemy i poznajmy nasze ciało, dowiadujemy się, co jest dla niego dobre.

Podczas sesji uczymy się także kontrolować oddech, medytujemy, wyciszamy umysł. A kiedy nie mamy w głowie gonitwy myśli, odciążamy i odprężamy system nerwowy – łatwiej nam zasnąć. Otwiera się nowa droga, zmieniamy tryb życia.

Jak ćwiczyć jogę samemu?

 

1 2
Tagi: jogakorzyści z jogiasanystres
REKOMENDACJA
2015-06-26 13:19:46
~suns

u mnie http://www.marbo-sport.pl/product-p ol-17952-Orbitrek-magnetyczny-SG-51 1E-THUNDER-II-grafitowo-czarny-Sapp hire.html, ale joga jest świetna. rzeźbi mięśnie jak nic innego...

2015-04-20 20:05:06
~ChceJogi

Od czego zacząć w nauce jogi? Z aktywności fizycznej u mnie tylko ćwiczenia na http://www.marbo-sport.pl/product-p ol-15147-Lawka-skosna-do-brzuszkow- MH-L101-Marbo-Sport.html....

2013-03-25 21:33:15
~SEKSORANDKA.PL

SEKSORANDKA.PL - Umów się na seks randkę z dziewczyną lub facetem z okolicy.

2013-03-23 11:25:26
~AS

https://www.facebook.com/cwiczedowi osny zapraszam na nasz fanpage :) jest to nasz mała grupa wsparcia która mobilizuje nas do ćwiczenia DOŁĄCZ DO NAS <3

2013-02-22 20:25:49
~Ania

Joga jest super, ale to nie wszystko, trzeba też zacząć zdrowo się odżywiać !!! Można skorzystać z porad np na stronie www.zdrowe-odchudzanie.com.pl Życzę sukcesów w odchudzaniu i zmianie stylu życia :)

2013-02-18 11:18:50
~ala

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2013-02-16 14:36:24
~Beata

Witam Jak dobrze znasz samego siebie? Tutaj (iq.098.pl) masz możesz zdobyć wiedzę o własnym IQ Pozdrawiam,

2013-02-08 00:36:07
~olivka

Kiedy byłam uczennicą miałam spora nadwagę, ale zawsze ćwiczyłam na WF i NIGDY nie narzekałam na przeciążenie jakiejkolwiek partii stawów. A były i przysiady i pajacyki i ogólnie samo zagrożenie. Mimo mojej przypadłości byłam bardzo sprawna fizycznie. I zawdzięczam to właśnie jodze, na której zajęcia uczęszczałam przez całe LO.

2013-02-02 18:28:14
~sante

Znacznie lepiej jest ćwiczyć wewnętrzne style kung fu. style pa-kua, hsing i, oraz tai chi zwane są jogą w ruchu. Mają takie same właściwości zdrowotne, a nie wymagają ryzykownego w naszym klimacie leżenia na podłodze. Dodatkowo ćwiczący nabywa umiejętności samoobrony, choć nie jest to celem w tych stylach.

2013-02-02 18:22:36
~Mella

poczytajcie o zniewoleniach i opętaniach demonicznych które wynikają z praktykowania jogi,ciekawe dlaczego autor o tym nie wspomniał,lepiej praktykować modlitwę i czytanie Pisma św

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.