wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Kultura fizyczna po polsku

Shutterstock
08.04.2014

Wirtualna Polska rozpoczyna nowy cykl. Pokazujemy w nim, jak wygląda Polska 25 lat po upadku komunizmu. Obrady Okrągłego Stołu zapoczątkowały lawinę zmian, które dotknęły różnych dziedzin naszego życia, w tym kultury fizycznej. Z tej okazji przedstawiamy sylwetki ludzi, którzy w ostatnim ćwierćwieczu dzięki swojej pasji i determinacji zmieniają Polskę na lepsze. Wspominamy znane osoby, ale też "zwykłych bohaterów", którzy codzienną pracą przyczyniają się do polepszenia jakości naszego życia.

 

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Nie tylko zapewnia zgrabną sylwetkę, ale też podnosi poziom endorfin w mózgu i sprawia, że jesteśmy po prostu szczęśliwsi. To znakomity sposób na walkę ze stresem, ćwiczenie silnej woli i jedna z najlepszych form rozrywki. Okazuje się, że coraz więcej Polaków zdaje sobie z tego sprawę. Kluby fitness pękają w szwach, ścieżki biegowe coraz bardziej się zapełniają, gro ludzi wybiera pływanie czy nordic walking. Jak wygląda sport "po polsku", 25 lat po upadku komunizmu?

 

Z danych Ministerstwa Sportu wynika, że systematyczną aktywność fizyczną deklaruje 7 procent Polaków. 33 procent trenuje co najmniej raz w tygodniu, a 12 procent rzadziej, ale co najmniej raz w miesiącu. Pozostała grupa deklaruje sporadyczną aktywność fizyczną.  Jednak ludzie na co dzień zajmujący się kulturą fizyczną potwierdzają: ćwiczy coraz więcej z nas. Jest o wiele łatwiej, niż jeszcze parę lat temu. Mamy dostęp do sklepów ze specjalistycznym sprzętem, do infrastruktury i do internetu, gdzie często za darmo możemy znaleźć plany treningowe i porady specjalistów. Jedyne, co zostaje, to ruszyć się z kanapy.

 

W Polsce ponad 50 procent dorosłych osób cierpi na nadwagę lub otyłość. Chęć zrzucenia zbędnych kilogramów to często pierwsza motywacja do podjęcia aktywności fizycznej. Jednak z czasem uprawianie sportu może stać się stałym elementem stylu życia.

 

 

 - W przeciągu ostatnich 10 lat nastąpiła zdecydowana zmiana w podejściu do sportu powszechnego – mówi Olgierd Bojke, wykładowca gdańskiej AWFiS, prezes Polskiej Federacji Nordic Walking. – Polacy zaczęli traktować ruch jako panaceum na wiele dolegliwości i dostrzegli, że regularne ćwiczenia stanowią naturalną ochronę przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Sport powszechny staje się czymś ważnym w życiu przeciętnego Kowalskiego. Powszechnie dostępny fitness zmienia mentalność ludzi we wszystkich środowiskach.

 

Polacy uwielbiają bieganie, treningi w klubach fitness, na siłowni, rower czy nordic walking. Czy to chwilowa zmiana, czy może wkrótce staniemy się narodem sportowców-amatorów?

 

Kim jesteśmy, by mieć oczekiwania?

 

Ministerstwo Sportu ma jasno sprecyzowane cele odnośnie rozwoju kultury fizycznej w kraju do 2015 roku. Priorytety to popularyzacja sportu dla wszystkich, wzrost poziomu wyników sportowych i rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Ile z tych planów udało się zrealizować?

 

Ostatnio gorzkie słowa o polskim sporcie padły z ust tenisisty Jerzego Janowicza. Na konferencji prasowej po przegranej w Pucharze Davisa nie szczędził krytyki pod adresem polskich władz i dziennikarzy.

 

-Trenujemy gdzieś w szopach. I to nie tylko w tenisie. Zbigniew Bródka musi trenować gdzieś za granicą. (…) Nie ma żadnej pomocy i to w żadnym sporcie, żadnym zawodzie. Każdy musi orać, żeby coś osiągnąć. (…) Kim wy jesteście, że macie oczekiwania? – pytał Janowicz.

 

Choć na tenisistę spadła fala krytyki, wydaje się, że powiedział coś, co w skrytości serca myśli wiele sportowców.

 

Odzież i obuwie sportowe w świetnych cenach

 

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2014-11-20 13:37:32
~wham

Odkąd jeżdżę na http://www.centrumrowerowe.pl/rower y/miejskie-city/p,rower-classico-ii i-brazowo-kremowy-r-18-kross,282815 .html?qrtc_slt=slt_product_2_cr& ;qrtc_tpl=tpl_prod_view&qrtc_ty p=prd&qrtc_prd=75792423&qrt c_pos=3&skad=quartic lepiej się czuję, lżej :)

2014-05-13 20:46:25
~bedzia

pamiętajmy że ruch to dodatek do zdrowego odżywiania, musimy zadbać o to aby nasza dieta była wzbogacona o wszystkie wartości odżywcze, jeżeli ćwiczymy musimy również zadbać o antyutleniacze ponieważ nasze mięśnie podczas ćwiczeń potrzebują więcej tlenu i tym samym je bardziej uszkadzamy ( klubdiety.pl ) zadbaj o siebie gdy ćwiczysz i nie tylko

2014-04-15 19:22:47
~Administrator

Ponad 20000 filmów i kilka tysi seriali za free WWW.KINOMANIAKPREMIUM.PL czyli Hobbit , Poradnik Pozytywnego Myślenia i Wilk z Wall Street zapraszają na spektakl ;)

2014-04-15 14:15:12
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2014-04-11 13:16:36
~Paula

Ewa Chodakowska nadal jest a nie "była osobą, której udało się zachęcić setki tysięcy kobiet (...)"

2014-04-11 11:06:42
~Olaf

Ja tez moge polecic strone zrzucicbrzuch.pl. Pozbylym sie dzieki niej miesnia piwnego

2014-04-11 10:44:27
~Anita

Ja szybko schudlam stosujac porady ze strony zrzucicbrzuch.pl i bardzo ja polecam. Utrzymuje stala wage i nie musze sie glodzic ani specjalnie cwiczyc

2014-04-11 10:14:45
~Iwonka

7minut-treningu.pl skuteczny produkt dla osób które są zdeterminowane, aby schudnąć idealny w połączniu z aktywnym spędzaniem czasu.

2014-04-11 10:08:58
~pozdrawiam

No fajnie, jestem za, też trenuję i potwierdzam zalety. Propagatorzy, państwo, lekarze i wszyscy od których coś zależy powinni jednak pamiętać, że co prawda ubędzie pacjentów kardiologicznych, ale przybędzie pacjentów ortopedycznych i trzeba się na to przygotować. Sportowiec amator z niewyleczonym lub zaniedbanym urazem nie powróci do sportu, a jak trudno dostać opiekę lekarską na właściwym poziomie wiemy wszyscy. I to nie jest tylko kwestia właściwego treningu, bo statyst

2014-04-11 10:08:11
~abc

,,jedna laska ma praktyki na cmentarzach...nie wiem co studiuje, ale mówiła, że zwłoki rozkładają się teraz 40 lat a nie jak kiedyś 20....tak jesteśmy nafaszerowani chemią" To musi być równie "mądra" jak ty... Co ona niby na tym cmentarzu robi? Na czym polegają te praktyki? Poza tym, żeby stwierdzić, że ciała rozkładają się 40 lat, musiałby badać ludzi którzy zmarli w latach 70, a chemia masowo trafiła do żywności dwadzieścia parę lat później...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.