wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Triatlon – nowa zajawka mieszczuchów

123RF
30.05.2014

Hellozdrowie.pl

Ruch jest modny. Bieganie przejęło rolę dostawcy endorfin i stało się ogólnokrajową pasją. Ale od pewnego czasu warunki dyktuje triatlon, dyscyplina łącząca w sobie pływanie, jazdę na rowerze oraz bieganie. Miks trzech wytrzymałościowych sportów, najmodniejsza zajawka ruszających się mieszczuchów.

 

Wszystko zaczęło się w latach 70. w San Diego w Kalifornii od grupy sportowców, których wspólne treningi związane z bieganiem, jazdą na rowerze i pływaniem przerodziły się w nieformalne zawody. Nowy sposób rywalizacji przyciągał coraz więcej chętnych, co doprowadziło do powstania oficjalnych zawodów w 1974 roku. Rywalizacja odbyła się na dystansach: około 500 metrów pływania, 8 kilometrów jazdy na rowerze i około 10 kilometrów biegu (500 jardów, 5 mil i 6 mil). Dopiero w 1989 roku triatlon znalazł się wśród dyscyplin olimpijskich i od tego czasu za klasyczny dystans przyjęto właśnie olimpijskie odległości, czyli: 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu.

 

Zostać Iron Manem

 

Ale to, co najbardziej fascynuje przeciętnego Kowalskiego oraz wzbudza podziw płci pięknej, to dwa słowa klucze: Iron Man. To właśnie Iron Man spowodował, że triatlon w niedługim czasie stał się znaną dyscypliną, o której zaczęto mówić i relacjonować zawody w najważniejszych stacjach sportowych.

 

Skąd takie zainteresowanie? Oczywiście z dokonywania niemożliwego – zawodnicy ubiegający się o tytuł Iron Mana mają do przepłynięcia 3,8 km, muszą przejechać na rowerze 180 km i przebiec maraton, czyli 42,195 km. A wszystko zaczęło się od awantury w pubie, którą wywołał John Collins związany ze środowiskiem sportowców z San Diego. Poszło oczywiście o to, która dyscyplina jest lepsza i czy sprawniejszy jest pływak, biegacz czy kolarz. Spór mógł zostać rozstrzygnięty tylko na drodze rywalizacji, a że panowie byli zacietrzewieni, to postanowili zniszczyć swoich rywali na najbardziej wymagających dystansach. Tak powstał pierwsze w historii zawody Iron Mana, który odbył się w 1978 roku na Hawajach. Od tego czasu to najbardziej kultowe zawody triatlonowe.

 

Triatlon – do granic możliwości

 

Liczby zawsze robią na nas wrażenie. Chcemy wejść na najwyższy szczyt, pobiec najdalej, jak to jest fizycznie możliwe, wyznaczyć kolejne bariery ludzkich możliwości, by sukcesywnie je przełamywać i przesuwać nasze granice. Człowiek biega po biegunie, pustyni, zdobywa Himalaje, dotyka niemożliwego. Są tacy, dla których nawet „Iron Man” to zbyt małe wyzwanie. Raz do roku spotykają się w Norwegii, by wystartować w Norseman Xtreme Triathlon – najtrudniejszych zawodach triatlonowych na ziemi.

 

Trudność tych zawodów to przede wszystkim otoczenie. Pływanie odbywa się w zimnych norweskich fiordach, trasa rowerowa o długości 180 km poprowadzona jest po górach, a trasa maratonu kończy się na szczycie góry Gaustatoppen 1850 metrów powyżej miejsca startu. Chętnych nie brakuje, a nagrodą za ukończenie jest czarna koszulka. To pewien symbol i zarazem puenta dla tych, którzy zapragną zmierzyć się z triatlonem.

 

Triatlon jest sportem bardzo indywidualnym, wystawiającym nasze ciało i przede wszystkim umysł na ciężką próbę. Nagrodą jest własna satysfakcja i ogromna radość i poczucie siły. Mimo skrajnego wyczerpania zawodnicy wracają na start kolejnych triatlonów, ponieważ uczucie, jakie daje zwycięstwo nad sobą, uzależnia i pozwala nam mierzyć się z kolejnymi, coraz trudniejszymi wyzwaniami. Triatlon jest sportem z charakterem i wymaga charakteru od biorących w nim udział.

 

Z dyscypliny początkowo dostępnej wyczynowym sportowcom triatlon, w tym dystans Iron Mana, stał się sportem coraz bardziej popularnym wśród amatorów. Również w Polsce z roku na rok przybywa tego typu imprez. To elitarna dyscyplina, wymagająca znacznie więcej czasu na przygotowania startowe, narzucająca surowy reżim treningowy. Może to właśnie przyciąga tak wielu chętnych, w tym osoby publiczne. Bakcyla złapali między innymi: Iwona Guzowska, Tomasz Karolak, Maciej Dowbor, Łukasz Grass, Bartłomiej Topa, Piotr Adamczyk czy Maciej Stuhr, a prezesem Polskiego Związku Triathlonu jest znany polityk Wojciech Olejniczak. Może teraz w Polsce nadchodzi era triatlonu?

 

Tomasz Pankiewicz, hellozdrowie.pl

 

REKOMENDACJA
2014-06-14 13:34:12
~felek łysy

"zajawka" - srawka. ehh redaktorzyno....

2014-06-02 11:46:35
~kasia

Samo bieganie nie pomoże! Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2014-06-01 04:01:06
~sds

to chyba w warszawce jest modne, bo na calym swiecie jest poprostu POPULARNE.

2014-06-01 03:40:52
~Craig

Tak bardzo żałosnego i żenującego poziomem artykuliku nie czytam od czasów, gdy triatlon stał się dyscypliną olimpijską

2014-06-01 02:22:07
~Arnold

No i pisza to buraki ktore nigdy w zyciu nic nie trenowaly. Triatlon to nie moda, trenowalem to w latach 70 jako sport dodatkowy. Wtedy nikt o tym nie slyszal. 40 lat pozniej nadal jestem zdrowy, na 6 pietro wbiegam bez zadyszki, potrafie dobrze dac w ryja, i gazete czytam bez okularow. Wiecie ile mam lat? 90.

2014-06-01 02:09:34
~out-or

*ram na triatlon.. taki męczący.. co się tak męczycie?? przecież NIC NIE ZRÓWNOWAŻY.. 10 GODZIN.. siedzenia z biurkiem.. i kółkiem/lub w pociągu..

2014-06-01 01:30:08
~gurnik

Ja chuderlak z kopalni po szychcie biegam i pływam dla zdrowia. Piję zdrowe, wesołe piwo. Jeżdżę w Alpy na narty i Włoch na wino. Polska jest fajna!

2014-06-01 00:57:17
~t=p

"(...) najmodniejsza zajawka ruszających się mieszczuchów" - p. Pankiewicz rozumie pan słowa, których używa? Szalenie pretensjonalne... :)))

2014-06-01 00:36:24
~asd

co za idiota robił ten artykuł?!

2014-06-01 00:33:13
~M

sama qurwa jesteś mieszczych wieśniaro

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.