wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Parkour - bieg z przeszkodami

04.06.2008

Parkour jest dyscypliną stosunkowo młodą. Powstał dopiero pod koniec lat 80 we Francji. To mało znany, lecz rozwijający się  ekstremalny sport uliczny. Jego  twórca, David Belle, mówi o nim, że polega na on na dynamicznym, szybkim, ale płynnym oraz estetycznym, pokonywaniu obiektów znajdujących się na naszej drodze.

Wykorzystuje się przy tym całe ciało i wszystkie jego możliwości. Obiektami na drodze mogą być barierki, płoty, bramy, murki a pokonywanie ich oznacza przeskakiwanie, zeskakiwanie, wbieganie i wspinanie się na wszystkie możliwe przeszkody.Nazwa sportu wywodzi się od francuskiego słowa "parcours" – trasa, droga, przebieg i może oznaczać trasę w dyscyplinie sportowej lub trasę z przeszkodami czy też drogę do kariery. Osoba uprawiająca sport to traceur (w rodzaju męskim) oraz traceuse (w rodzaju żeńskim). Traceur pochodzi od czasownika tracer: wyznaczać, rysować i oznacza osobę ustanawiającą trasę z przeszkodami.

Należy rozróżniać Parkour od Freerun.
Dla osób uprawiających sport niezwykle istotną kwestią jest, aby nie mylić Parkour z Freerunem. Podkreślają oni, że zasadnicza różnica wyraża się w tym, że Parkour jest sportem efektywnym, natomiast Freerun obliczony jest na efekciarstwo. Miłośnicy Parkour powołują się na słowa ojca dyscypliny, który mówi, że dyscyplina została zainspirowana wietnamskimi żołnierzami, których celem było znalezienie jak najlepszych rozwiązań, by móc skądś uciec lub gdzieś się przedostać.

1 2 3
REKOMENDACJA
2009-05-29 16:59:36
~krysia

przeczytałam i poczułam sie staro. Jeszcze troche nikt nie bedzie grał w tenisa czy golfa. To ma byc sport?

2008-11-10 20:05:40
~Crossbone

Parkour kiedyś miał klimat, teraz jest przereklamowany. Niestety teraz bardzo dużo pozerów "ćwiczy" "parkour", chociażby mój 8 letni sąsiad który tylko gada: Parkour jest fajny, nie dogonisz mnie bo ja ćwiczę Parkour! A ścigałem go po prostej ulicy <lol>. Przez takich pozerów przestałem być traucerem, a może i nawet dobrze bo więcej czasu ma na deskorolkę i streetball'a, chociaż trochę szkoda mi umiejętności które już u mnie zanikły. Pozdrawia

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.