wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

8 rzeczy niezbędnych rowerzyście

123RF
28.08.2014

Zalety jazdy na rowerze można wymieniać długo – dzięki takim przejażdżkom poprawiamy samopoczucie, spalamy kalorie, dotleniamy krew i obniżamy poziom złego cholesterolu. Jednak zanim wsiądziemy na bicykl warto zaopatrzyć się w kilka przedmiotów, które zadbają o nasze zdrowie oraz bezpieczeństwo.

Kask
Choć polskim parlamentarzystom od wielu lat nie udaje się wprowadzić obowiązku poruszania się na rowerze w kasku, nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najważniejszych zabezpieczeń dla miłośników dwóch kółek. Zarówno jeżdżących rekreacyjnie po mieście, jak i fanów ekstremalnych akrobacji czy zjazdów.


W razie wywrotki lub zderzenia z przeszkodą kask chroni głowę przed poważnymi urazami, m.in. wstrząśnieniami mózgu czy pęknięciami kości czaszki, które mogą powodować trwałe uszkodzenia układu nerwowego. Gdy dojdzie do wystąpienia krwiaków śródczaszkowych, ich usunięcie wymaga przeprowadzenia skomplikowanej operacji.

Okulary przeciwsłoneczne
Bardzo ważny gadżet chroniący oczy, szczególnie w słoneczne dni. Jeżdżąc rowerem musimy pamiętać, że szkodliwe dla siatkówki i soczewki promienie UV docierają do narządu wzroku nie tylko ze światłem słonecznym, ale również odbijają się od asfaltu.


Dlatego należy zaopatrzyć się w lekkie i odporne na uderzenia okulary z odpowiednim filtrem. Ich noski i zauszniki stykające się z ciałem przez wiele godzin, powinny być wykonane z miękkich, antyalergicznych materiałów. Okulary chronią także nasze oczy przed inwazją ciał obcych, np. owadów.

Rękawiczki
Podczas jazdy rowerem, szczególnie na nierównym terenie, dłonie są narażone na duży nacisk i drgania. Specjalne rękawiczki ze wzmocnieniami oraz wstawkami żelowymi chronią nerw pośrodkowy i łokciowy, zmniejszając ryzyko mrowienia czy drętwienia palców, z czym często zmagają się rowerzyści pokonujący dłuższe trasy. Poza tym rękawiczki zabezpieczają ręce podczas upadku, a także zapobiegają odciskom, które mogą pojawić się na spoconych dłoniach, które przez wiele godzin ściskają kierownicę.

Spodnie
Długotrwały ucisk, tarcie, zwiększona wilgotność oraz bogata flora bakteryjna i grzybicza stanowią poważne wyzwanie dla skóry rowerzysty, szczególnie w okolicach krocza. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich spodenek. Mogą mieć krótkie lub długie nogawki, ale nie ma to większego znaczenia. Najistotniejsze, by były wykonane z elastycznego, dopasowującego się do sylwetki materiału oraz posiadały specjalną wkładkę (najlepiej antybakteryjną), która amortyzuje i chroni przed otarciami.

 

1 2
REKOMENDACJA
2016-06-28 20:50:16
~Anastazja

Kupiłam Jonolit, dobroczynne elektrolity, które w mig postawiły mnie na nogi. Ku mojemu zaskoczeniu Jonolit nie ma nic wspólnego z tym słonym proszkiem, po którym czułam się jeszcze gorzej. Jonolit jest pyszny i owocowy.

2014-11-20 13:15:29
~hanka

kupiłam http://www.centrumrowerowe.pl/rower y/miejskie-city/p,rower-pop-art-28- cali-bialo-zielony-18-2014-romet,25 9827.html?qrtc_slt=slt_product_2_cr &qrtc_tpl=tpl_prod_view&qrt c_typ=prd&qrtc_prd=75773207& ;qrtc_pos=4&skad=quartic i poszukuje akcesoriów - typu licznik, kask... nie wiecie gdzie znajdę takie cuda w promocji? :)

2014-09-08 09:48:03
~ewa

Masz nadwagę? Nie możesz schudnąć? zaczniesz głodówkę ? Brak Ci motywacji? Ten problem mają wszyscy! Ale już nie ja. Pozbyłam się nadwagi raz na zawsze-12kg w 4 miesiący. Bez głodowania, bez cellulitu i energią na cały dzień. Jak ? Wejdź i się dowiedz (idealnafigura.com/gberes). Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

2014-09-08 00:25:37
~do uczestnik drogi

Lusterko raczej nie jest obowiązkowe. Gdyby tak było zawsze byłoby w standardowym wyposażeniu, gdy kupujesz rower w sklepie rowerowym czy supermarkecie, a nie ma. Światła natomiast tak i takowe posiadam z przodu i z tyłu. Przejechałem w tym roku ponad 1500 km rowerem od wiosny i też zdarza mi się jechać jezdnią mimo że jest ścieżka. Powodem jest idiotyzm w jaki owe ścieżki się projektuje. Większość jest z nierównej kostki i jeszcze chodzą po niej piesi i są inne wady.

2014-09-02 10:42:38
~krzych

Lusterka i chęć dostosowania się do przepisów, to przydałoby się rowerzystom. Wczoraj zatrzymałem się przed przejściem dla pieszych, chwilkę stałem bo dość spora grupa pieszych chciała przejść, myślicie że rowerzysta się zatrzymał przed przejściem - nie, jechał sobie jakby nic, wprost na pieszych na przejściu, przejechał w poprzek, cudem nikogo nie rozjeżdżając. Widocznie przepisy nie obowiązują rowerzystów....

2014-09-01 23:41:32
~tomcio

i rzecz nieodzowna - browar !

2014-09-01 07:06:25
~rowerzysta

rowerzyście jak sama nazwa wskazuje potrzebny jest ROWER a nie gadżety

2014-09-01 05:34:21
~zdzch

Obowiązkowo jeszcze musi być różaniec lub inny modlitewny gadżet,o ile rowerzysta jest katolik.

2014-08-30 08:12:00
~Pol

Znajomość przepisów ruch drogowego i rozum, reszta to sznyt.

2014-08-30 08:09:34
~Piesza

Rowezrzyście niezbędna jest KULTURA, bo im więcej sciezek rowerowych w miescie, tym więcej rowerzystów na chodnikach, którzy czują się tam jak sw krowy, pędzace często brawurowo i na oślep. Rzecz w tym, ze człowiek na chodniku nie spodziewa się czegos rozpedzonego z tyłu i moze nagle skręcic, odbić, dziecko wybiec ect.Za to powinny być mandaty.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.