wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Odzież sportowa – jak wybierać?

03.09.2014

Kupno odzieży sportowej nie jest prostą sprawą. Na półkach sklepowych mamy do wyboru całą gamę produktów w różnej cenie i wykonanych z różnego tworzywa. Aby nie dokonać zakupu, którego później będziemy żałować, warto najpierw rozeznać się w tym, czym te materiały się od siebie różnią.

 

Bawełna

 

            Bawełna jest najpopularniejszą tkaniną przemysłu odzieżowego, nie tylko sportowego. Jej zalety są takie, że jest to materiał naturalny, stosunkowo chłodny (w koszulce bawełnianej nie zgrzejemy się tak, jak w bluzeczce wykonanej z poliestru). Bawełna dość dobrze „oddycha”, czyli przepuszcza powietrze do ciała i jednocześnie nie utrudnia parowania potu, dla odzieży sportowej jest więc idealną tkaniną. Z odzieży bawełnianej korzystać możemy podczas uprawiania najróżniejszych dyscyplin sportowych: sprawdza się zarówno podczas joggingu, jazdy na rowerze, jak i przy ćwiczeniach na sali sportowej. Dla początkujących sportowców lub dla osób, które lubią próbować coraz to nowych sportów, odzież bawełniana to dobry wybór, zwłaszcza że jest niedroga i łatwo dostępna na rynku.

 

Merino

            Tą nazwą określa się materiał wykonany z wełny merynosów – rasy owiec wywodzących się z Azji. Jest to doskonały i naturalny materiał, który nie tylko grzeje (tak jak każda wełna), ale jednocześnie bardzo dobrze przepuszcza powietrze, dzięki czemu w odzieży „merino” się nie pocimy, pomimo że jest nam ciepło. Dodatkowym atutem wełny merynosów jest to, że nie jest ona drapiąca (w przeciwieństwie do „zwykłej” wełny, której noszenie na gołe ciało nie jest zbyt przyjemne). Odzież z materiału „merino” polecana jest wszystkim tym, którzy kochają sporty zimowe (narciarstwo zjazdowe i biegowe, łyżwy, zimowy nordic-walk itd.), ale przede wszystkim przydaje się osobom wybierającym aktywny wypoczynek –turystykę górską, rowerową, a nawet kajakarstwo (jeśli wybieramy się na spływ w chłodniejszym sezonie).

 

Oder resistance i Cocona

 

            Tym mianem określamy tę grupę materiałów, które mają za zadanie eliminowanie złych zapachów. Materiały „oder resistance” produkowane są z tworzyw sztucznych z dodatkiem włókien srebra, dzięki którym koszulka po wysiłku nie będzie brzydko pachnieć – cieniusieńkie włóka tego metalu szlachetnego mają właściwości antybakteryjne, a to właśnie bakterie są odpowiedzialne za szczególny i niezbyt przyjemny zapach potu. Materiały „cocona” mają podobne właściwości, jednak wykonane są z dodatkiem węgla pochodzącego z łupin orzechów kokosowych. Odzież eliminująca złe zapachy może nie jest najtańsza, ale na pewno bardzo praktyczna. Najczęściej korzystają z niej turyści piesi i rowerowi, wybierający się na wakacje w miejsca, gdzie pranie odzieży nie zawsze jest możliwe – to odzież alpinistów i trekkerów. Przyda się ona jednak także do uprawiania innych sportów – zarówno podczas joggingu, jak i w sali gimnastycznej – pomimo faktu, że w ruchu intensywnie się pocimy, nasze ubranie do końca sesji pozostanie świeże i pachnące.

1 2
REKOMENDACJA
2015-07-28 15:36:03
~Gośka

Podczas ćwiczeń najważniejsza jest wygoda dlatego od 2 lat używam ubrań od BRUBECKA, wygodne, elastyczne i co ważne termoaktywne. Polecam każdemuuu

2014-10-20 10:35:23
~Aneta

Ostatnio w Tschibo były fajne ciuchy do biegania i w dobrych cenach: http://bit.ly/1wZuiBs Troch ę szkoda by mi było wydawać trzy stówy na legginsy od Nike :/

2014-09-08 09:49:44
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.