wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Bosu – nowatorski sprzęt w świecie fitness!

Shutterstock
02.09.2015

Z dnia na dzień fitness z bosu zyskuje coraz większą popularność, również w Polsce na zajęcia z bosu uczęszcza coraz więcej osób. Sprawdź w czym tkwi sekret ćwiczeń z tym przyrządem!

Podwójna korzyść

Bosu czyli “Both Sides Up” to tzw. piłko-step, wyglądem przypominający przeciętą na pół tradycyjna piłkę rehabilitacyjną, połączoną ze stepem. Przyrząd gimnastyczny wymyślił w 1999 roku David Weck i od tego czasu bosu wciąż zyskuje nowych fanów na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy został zaprezentowany na Konwencji Body Mind & Energia 2 w Warszawie w 2004 roku.

Ze względu na swoją nowatorską budowę, podczas ćwiczeń wykorzystuje się obydwie strony bosu – część gumowa tzw. kopuła jest idealna podczas ćwiczeń wymagających od nas utrzymania równowagi. Dzięki swoim pneumatycznym właściwościom wymusza na użytkowniku napięcie wszystkich partii ciała, a zwłaszcza mięśni nóg, pleców oraz brzucha. Z kolei twardy step pomaga popracować nad siłą ramion.

Bosu dla zdrowia

Bosu jest przyrządem gimnastycznym, który ma wszechstronne zastosowanie – pomaga wyrzeźbić i utrzymać piękną, wysportowaną sylwetkę, ale ma także dobroczynny wpływ na zdrowie kręgosłupa.  Ćwiczenia z bosu pomogą nie tylko zachować ciało w doskonałej formie, ale także poprawią kondycję, wzmocnią kręgosłup, doskonale wpłyną na zachowanie prawidłowej postawy ciała, skorygują jej wady i przyspieszą rehabilitację stawów skokowych oraz kolan po różnego rodzaju urazach. Dodatkowo odstresują i odprężą po ciężkim, stresującym dniu.Bosu to  idealny przyrząd dla wszystkich tych, którzy chcą przyspieszyć spalanie tłuszczu. To jednak nie wszystko. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń z bosu poprawia koordynację ruchową, zwiększa refleks, poprawia propriorecepcję tzw. czucie głębokie, a także uczy świadomości własnego ciała, gdyż taka aktywność fizyczna angażuje nie tylko ciało, ale i umysł – wymagając od ciebie większego  zaangażowania i skupienia podczas prób utrzymania równowagi. Treningi z bosu są polecane zwłaszcza osobom prowadzącym siedzący tryb życia.

Bosu dla sportowców

Bosu wykorzystują również osoby, które amatorsko i wyczynowo uprawiają sport. Balansowanie na połowie piłki jest doskonałą metodą, która przydaje się podczas sportów polegających w dużej mierze na utrzymaniu równowagi. Dlatego bosu znalazło fanów wśród osób jeżdżących na nartach, snowboardzie, rowerze, uprawiających surfing, grających w tenis, koszykówkę czy siatkówkę.

Bosu dla każdego

Przyrząd ma zaledwie 63-68 centymetrów średnicy, dlatego idealnie nadaje się nie tylko do ćwiczeń w profesjonalnych klubach fitness, ale także na świeżym powietrzu jak i w domu. Profesjonalne bosu kupisz już za ok. 200 złotych.

Jak na nim ćwiczyć? Możesz klęczeć, skakać, leżeć, biegać, podskakiwać, robić pompki, brzuszki i przysiady – wszystko zależy od twojej wyobraźni i kreatywności, ale pamiętaj - im szybciej będziesz wykonywać ćwiczenia tym będzie trudniej, ale efekty przyjdą zdecydowanie wcześniej niż się tego spodziewasz. Do najpopularniejszych treningów z użyciem tego przyrządu należą: siłowy, równowagi oraz trening elastyczności. Bosu daje nieograniczone możliwości i właśnie to, cenią sobie jego fani najbardziej.

 

Katarzyna Krupka/WP Zdrowie&Fitness

 

 

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.