wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Zalety jazdy konnej

18.03.2008

Jazda konna to sport, który posiada tak wiele zalet, że trudno je wszystkie wymienić i zliczyć. Jedno jest jednak pewne, oprócz podstawowych zalet, którymi cechują się niemal wszystkie sporty, jeździectwo ma tą przewagę, że dzięki kontaktom ze zwierzęciem, jazda konna to coś więcej niż zwyczajny sport. Wpływa ona pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na ducha. Warto też wspomnieć o jej terapeutycznych właściwościach, co z pewnością wpływa na popularność tej dyscypliny.

Drogi sport

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na uprawianie jeździectwa. Samo zaopatrzenie się w podstawowe elementy ubioru nie są jeszcze największym wydatkiem. Zakup toczka lub kasku oraz bryczesów na początek zdecydowanie wystarczą i mogą nam służyć stosunkowo długo. Jednak sama jazda nie należy do najtańszych. Za godzinę nauki na lonży (dla początkujących jeźdźców) płaci się około 25 złotych, jazda w terenie często jest jeszcze droższa. Ceny te jednak często różnią się w poszczególnych klubach, zależą od usytuowania oraz oferowanych warunków. Warto też pamiętać, że kluby jeździeckie najczęściej znajdują się poza miastem więc trzeba do tego doliczyć koszty dojazdu. Młode osoby, które zaczynają przygodę z tym sportem, często starają się pomagać w stajni, opiekują się końmi, a w zamian mogą korzystać z dodatkowych jazd.


Własny koń

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kupno własnego konia. Jednak oprócz tego jednorazowego wydatku, nie wolno zapominać o kosztach utrzymania. Opłata za stajnie, pożywienie, niezbędne akcesoria, opieka weterynarza i przede wszystkim czas, który musimy poświęcić na opiekę nad zwierzęciem, to elementy, które wyraźnie pokazują, jak wymagającym hobby jest jeździectwo. Jednak jeśli możemy sobie na taki luksus pozwolić, z pewnością przyjemności i korzyści płynące z jazdy konnej bardzo szybko zrekompensują nasze poświęcenie.

Przyjemne…

Początki mogą wydawać się trudne, zwłaszcza, że każdy koń jest inny i trzeba wyczuć jego charakter. Z jednymi można szybko się zaprzyjaźnić, inne potrzebują trochę czasu, by zaufać jeźdźcy. Jednak jeśli nauczymy się podstawowych zasad jazdy konnej, wyczujemy, na czym ten sport polega, bardzo szybko będziemy odczuwać ogromną przyjemność z obcowania z tym zwierzęciem. Zdobędziemy zdolność budzenia zaufania u konia. Jazda w terenie, pokonywanie naturalnych przeszkód, galop brzegiem jeziora to tylko niektóre z przeżyć, jakich możemy doświadczyć, uprawiając ten sport. Jeśli mamy swojego konia bądź ujeżdżamy zawsze tego samego rumaka, po pewnym czasie wyczujemy harmonie rodzącą się między koniem a jeźdźcem. Płynne ruchy, które są warunkiem poprawnej jazdy, to efekt współpracy człowieka ze zwierzęciem. Poczucie, że taka harmonia została osiągnięta, zwiększa radość, jaką czerpiemy z tego sportu.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-07-09 00:00:47
~Ania

Skąd Autor tej notatki ma dane, dotyczące ceny jazdy na lonży? Proszę zwrócić uwagę, że nauka osób początkujących wymaga od instruktora skupienia się na jednej osobie. Dodając do tego koszty utrzymania konia, 25 PLN/h jest absolutną okazją. W większości ośrodków lekcja na lonży trwa 1/2 h - ze względu na "instruktorożerność" takich zajęć oraz na konieczność przyzwyczajenia się mięśni ucznia do nowej formy wysiłku. Mało kto wytrzymuje więcej, niż 3

2011-06-20 12:40:25
~kaśka

Popieram, że jazda konna to wyjątkowy sport! Zachęcam każdego, a niezbędny sprzęt można nabyć tu: www.galloper.pl

2009-08-14 08:44:17
~Twoja stara

"Jazda komnato" rządzi!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.