wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Ćwiczenia łagodzą objawy menopauzy

26.08.2008

Regularna aktywność fizyczna, np. energiczne spacery, może łagodzić psychiczne dolegliwości okresu menopauzy, takie jak lęki i stany depresyjne.

Do takich wniosków doszli badacze z Temple University w Filadelfii, którzy przebadali 380 filadelfijskich kobiet. W momencie rozpoczęcia badań ich średnia wieku wynosiła 42 lata i wszystkie były jeszcze przed menopauzą (czyli ustaniem miesiączkowania), która przeciętnie występuje około 50-tki. Osiem lat później 20 proc. pacjentek przeszło już menopauzę, a kolejne 18 proc. było w okresie przejściowym poprzedzającym ustanie miesiączek.

W okresie tym kobiety cierpią na wiele uciążliwych dolegliwości, zarówno fizycznych - np. uderzenia gorąca, napadowe pocenie się, zaburzenia snu i bóle głowy, jak i psychicznych - drażliwość, nagłe zmiany nastroju, stany lękowe, depresja, trudności z koncentracją uwagi i pogorszenie pamięci.Najnowsze badania wykazały, że w okresie menopauzy, jak również po ustaniu miesiączek, pacjentki regularnie uprawiające ćwiczenia (umiarkowane lub intensywne) miały mniej problemów natury psychicznej, np. stresów, lęków i stanów depresyjnych, w porównaniu z kobietami nieaktywnymi.

Aktywność fizyczna nie chroniła jednak kobiet przed fizycznymi objawami menopauzy, np. przed uderzeniami gorąca.

Jak komentuje prowadząca badania dr Deborah B. Nelson, wyniki te potwierdzają teorię, że aktywność fizyczna może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne kobiet w okresie menopauzy i później. "Po ustaniu miesiączek objawy fizyczne, jak uderzenia gorąca zwykle znikają, ale zdrowie psychiczne jest czymś o co kobiety muszą dbać stale" - mówi specjalistka.

Badaczka podkreśla zarazem, że aby zapewnić sobie dobre samopoczucie psychiczne i emocjonalne kobiety nie muszą wykonywać bardzo intensywnych ćwiczeń. Wystarczą energiczne poobiednie spacery.

(PAP) jjj/ yy/

REKOMENDACJA
2014-01-29 17:37:55
~kasiamow

objawy menopauzy można załagodzić naturalnymi preparatami takimi jak te - http://www.naturala.pl/tag/497/lago dzenie_objawow_menopauzy

2012-03-15 19:26:03
~Anka

Mam 54 lata i jestem w okresie menopauzy, rok temu zaczęłam intensywnie biegać,4-5 razy w tygodniu po 10 km truchtem,czuję się cudownie,minęły całkowicie uderzenia gorąca, schudłam 10 kg i czuję się tak jakbym narodziła się po raz drugi.Polecam

2008-08-15 18:44:54
~Madziara

Każdą rzecz która może pomóc trzeba wypróbować.

2008-08-15 18:41:50
~Nelly

Wątpię żeby tak było. Teraz na każdy problem zaleca się albo bieganie albo inne wygibasy.

2008-08-15 18:34:17
~Arabella

Ruch jest dobry na wszystko. Jak się trochę czlowiek zmęczy to inaczej patrzy na swoje zycie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.