wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Qigong

12.11.2008

Qigong to zestaw ćwiczeń zdrowotnych, których tradycja sięga już ponad pięciu tysięcy lat. Nazwa Qigong oznaczająca pracę nad energią i wywodzi się z dwóch słów: qi oznaczającego energię, która wypełnia wszechświat, każdego człowieka i roślinę oraz  gong, które oznacza pracę nad dojściem do celu.

Medycyna oraz starożytna filozofia chińska uznają człowieka za cząstkę wszechświata, z którego czerpie on energię qi. Póki energia w sposób harmonijny krąży po organizmie, człowiek jest zdrowy, jednak  jeśli obieg energii zostaje zakłócony, organizm przestaje prawidłowo funkcjonować. Aby przywrócić zdrowie, niezbędne jest przywrócenie energii. Można to osiągnąć dzięki ćwiczeniom Qigong.



Harmonia

Sztukę Qigong uznaje się za zbawienną dla zdrowia i wielu ludzi uprawia ją właśnie z tego powodu. Ćwiczenia bardzo rozwijają kondycję fizyczną i mają korzystny wpływ na siły witalne. Są również pomocne w walce ze stresem. Nie tylko pomagają zlikwidować napięcie, ale także uodparniają na stres. Wielu ludzi ćwiczy w celach profilaktycznych – Qigong pomaga przy zwalczaniu niektórych chorób. Dobroczynne działanie ćwiczeń objawia się też poprzez udoskonalanie sprawności umysłowej.
Zamysłem Qigong jest uzdrowienie poprzez osiągnięcie wewnętrznej harmonii oraz harmonii z naturą i z otoczeniem.

Różne style Qigong

Liczne style Qigong wynikają z istnienia rozmaitych szkół, związanych z różnymi tradycjami, kulturami, czy religiami. Dziś można spotkać między innymi styl taoistyczny, buddyjski, medyczny oraz "twardy" czyli sztuki walki.
Celem taoistycznego Qigong jest zachowanie harmonii ciała i umysłu, utrzymanie zdrowia i przedłużenie życia.  Taoiści gromadzą zapas energii, z którego, w razie potrzeby, czerpie organizm.
Intencją buddystów jest osiągnięcie oświecenia. Dążą do doprowadzenia do perfekcji umysłu, co osiągnąć mogą dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom qigong.
Medyczny Qigong, najbardziej popularny w Chinach, posługując się wszystkimi stylami, za cel stawia sobie leczenie ludzi.

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.