wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Kitesurfing - z adrenaliną

19.05.2008

Widzimy ich na nadmorskich i śródlądowych plażach. Zastanawiamy się, co robią z tymi wielkimi, kolorowymi latawcami. Kitesurferzy wykorzystują dobrodziejstwa dwóch żywiołów – wody i wiatru, aby zapewnić sobie dawkę mocnych doznań.

Co to jest kitesurfing?

To dyscyplina sportu opierająca się na prawach aerodynamiki. Sprzęt niezbędny do tej nadwodnej zabawy obejmuje deskę, na której stoimy, płyniemy i skaczemy, oraz latawiec (ang. „kite”). Jesteśmy przymocowani do latawca za pomocą specjalnego trapezu. Jednocześnie stoimy na desce, podobnej do deski snowboardowej. Siła wiatru ciągnie za sobą latawiec, my sterujemy za pomocą trapezu i nachylenia ciała. Jeśli podmuchy wiatru będą miały odpowiednią siłę lub będziemy surfować w miejscu, gdzie są duże fale, będziemy mieli okazję sobie poskakać. Podczas kitesurfingu osiąga się prędkości aż do siedemdziesięciu km/h i wykonuje nawet dwudziestometrowe podskoki. „To bardziej lot niż podskok. Gdy jesteśmy już w powietrzu, latawiec zaczyna działać jak spadochron. Trwa to bardzo długo i wiążą się z tym niesamowite emocje” – tłumaczy Antoni Wróblewski, instruktor kitesurfingu

Jak to się zaczęło?

Potrzeba jest matką wynalazku. Tym razem autorów pomysło skłoniła do niego... nuda. Chcieli spróbować czegoś zupełnie nowego, połączyć ze sobą moc dwóch żywiołów aby osiągnąć niespotykany dotąd efekt. Kitesurfing powstał w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 80’ i 90’ zeszłego stulecia. Jego historia obejmuje niezbyt udane próby nowatorskich podejść do żagli surfingowych i paralotni. Potem następuje etap latawców komorowych, które wreszcie spełniają swoją funkcję, z jednym małym zastrzeżeniem – są to jednorazówki. Po opadnięciu do wody latawce kiomorowe zwijają się w mokrą szmatę, niemożliwoą do dalszego użytku. I chociaż są one nadal wykorzystywane w podobnych dyscyplinach sportu, jak snowkite, to swoje miejsce w świecie kitesurfingu na stałe ustalił latawiec pompowany o twardym szkielecie. Chociaż jego rozłożenie zajmuje więcej czasu, jest on pompowany powietrzem i w razie upadku utrzymuje się na wodzie i można użyć go jeszcze wiele razy.

1 2
Tagi: kitesurfing
REKOMENDACJA
2015-04-14 16:27:16
~Kamusiaqaz

Sport pełen adrenaliny zgodzę się z przedmówcami, ale świetna sprawa. Trochę się bałem jak zaczynałem ale teraz nie żałuję. Uprawiam ten sport już pięć lat i co roku jeżdżę na Hel. Znajduje się tam szkoła http://kitescontrol.pl/kursy/nauka- kitesurfingu/ która organizuje super kursy nie tylko dla tych co już mieli do czynienia z tym sportem ale również dla amatorów tego szaleństwa. Dlatego jeśli nie wiecie jeszcze gdzie pojechać na wakacje to nie ma się co zastanawi

2009-06-28 14:47:10
~kajter

kurde jak słyszę instruktor kite-a i nie wie czym sie steruje latawiec to no to sorki wiec panie Antoni latawiec steruje sie barem , to taki drążek i niech pan tak mówi swoim podopiecznym bo się pozabijają . A poza tym wcale nie trzeba dużej siły aby utrzymać latawiec heh to jakies mity :) no moze latawce typu BOW maja wieksza siłe na barze ale niewiele .

2009-06-28 14:38:25
~kajter

nie żagiel tylko latawiec :)

2008-07-06 00:26:18
~Kasia z Glasgow

To jest super sport!sama mialam okazje polatac takim latawcem,ale niestety tylko na sucho tzn na trawie...ale i tak byly niesamowite wrazenia :))trzeba miec silne rece ,aby utrzymac latawiec na wietrze,a wierzcie mi nie jest to latwe przy duzym wietrze,bynajmniej takim jaki jest w Szkocji...ale smiechu jest co nie miara :)))

2008-06-04 12:54:20
~Hajduk

Super sport! Tylko trochę są drogie te żagle do deski! Fajna zabawa! I sobie polatasz i popływasz!

2008-06-04 12:49:32
~kazik

U nas są słabe warunki do uprawiania tego sportu , bo nie ma na tyle silnych i stale wijacych wiatrów!

2008-06-04 12:48:29
~Rodion

Tylko ludzie niewyżyci uprawiają takie dziwne sporty! Po co i na co to komu!?! Przeciez to niebezpieczne jest!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.