wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Sport, który daje satysfakcję

29.12.2008

Temperament to zespół pewnych cech osobowości, charakterystycznych dla danej jednostki, przejawiających się w zachowaniu a w szczególności w stanach emocjonalnych. Są to cechy wrodzone, które w ciągu życia są względnie stałe, na ich bazie kształtuje się osobowość. Temperament ujawnia się już w okresie niemowlęctwa, posiadają go także zwierzęta.

 
Cechami temperamentu jako pierwszy zainteresował się w starożytności Hipokrates. Opisywał on zdrowie jako stan zależny od czterech soków organizmu: krwi, żółci czarnej i żółtej oraz flegmy. 500 lat później grecki lekarz Galen rozwinął teorię Hipokratesa i wyodrębnił cztery typy osobowości. Każda z nich ma inne cechy związane z większym oddziaływaniem jednego z soków organizmu. I tak sangwinik (krew) jest otwarty, żywiołowy, towarzyski, twórczy i barwny, pełen entuzjazmu. Choleryk (żółć) jest dobrze zorganizowany, wyrwały w działaniu, zawsze dąży do wyznaczonego celu, a przeszkody pobudzają go do działania, jest dokładny i wydajny.  Melancholik (czarna żółć) spokojny, podporządkowany regulaminom, perfekcyjny, pogrążony we własnych myślach, schludny, czysty dobrze zorganizowany. Flegmatyk (flegma) jest spokojny i zgodny, wytrwały w działaniu, konsekwentny. Oczywiście z określonymi typami wiążą się również negatywne cechy charakteru. Sangwinicy mają problem z dokończeniem zaplanowanych działań, są zapominalscy i niepunktualni, łatwo ulegają emocjom. Cholerycy nie lubią się podporządkowywać, z łatwością wydają sądy na temat innych osób, co często wpędza ich w konflikty. Melancholicy są bardzo wrażliwi, łatwo ich urazić, są nieufni, mają skłonność do depresji. Flegmatycy unikają ryzyka, mają problem z podejmowaniem decyzji, odwlekają sprawy, boją się odpowiedzialności. Ta typologia chociaż ma kilkaset lat jest cały czas aktualna, została jedynie wzbogacona o nowe odkrycia. Jedną z teorii wprowadził Iwan Pawłow, uważał on, że każdym naszym zachowaniem kieruje układ nerwowy i od jego właściwości m.in. siły procesu pobudzenia zależą nasze zachowania, nasz temperament. I np. cholerycy to przykład silnego, ale niezrównoważonego układu nerwowego, łatwo ulega emocjom. Sangwinicy i flegmatycy mają również silny układ nerwowy, ale zrównoważony, panują nad swoimi emocjami, z tym, że sangwinik to typ ruchliwy, a flegmatyk powolny. Melancholik ma układ nerwowy słaby dlatego jest wrażliwy i łatwo go urazić. Inna typologia dzieli ludzi na ekstrawertycznych: otwartych, optymistycznych i energicznych i introwertycznych: zamkniętych, pesymistycznych i spokojnych.

Cechy temperamentu i wynikająca z nich osobowość determinują wiele zachowań w naszym życiu. Podporządkowane są nim także nasze życiowe wybory i te dotyczące spraw prozaicznych jak np. ulubiona muzyka, ale też ważniejszych jak np. zawód. Są osoby, które będą zawsze szukać stymulacji np. fani sportów ekstremalnych oraz tacy, którzy unikają nawet zatłoczonych sklepów, bo nadmiar bodźców ich męczy. Prace strażaka wybierze raczej osoba o cechach ekstrawertyka, a posadę księgowego introwertyk. Osoby o różnym temperamencie będą wykazywały się inną wrażliwością na dany czynnik, będą szukały również innej motywacji do działania. Jeśli znajdujemy się w sytuacji, która nie jest adekwatna do naszego temperamentu to nie czujemy satysfakcji, a wręcz dyskomfort. Gdy jest za mało bodźców nudzimy się, gdy jest ich zbyt dużo czujemy się zmęczeni i zagubieni.

1 2
REKOMENDACJA
2009-01-23 22:45:13
~ar

os extra dla wszystkich-wildwestjerky.Polecam gorąco smaczne zdrowe, niskokaloryczne, naturalne proteinki suszonej wołowinki . Idealne dla smakoszy ,dla piwoszy ,dzieci i pań dbających o linię, sportowców i alpinistów,polarników i........pakerów. Poszukaj w internecie ,zamów - warto - wildwestjerky

2009-01-02 20:09:56
~dusia

ja się w tych podziałach nie odnajduję, nie jestem dobrze zorganizowana...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.