wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Nordic walking. O co w tym chodzi?

30.01.2009

Idziemy na niedzielny spacer i widzimy ich wszędzie: chodzą po lasach i plażach. Ludzie z dwoma kijkami w rękach. Wyglądają nieco dziwnie. Przecież równie dobrze można iść na spacer bez kijków. Opinie tego typu zmieniają się dopiero, gdy spróbujemy nordic walkingu po raz pierwszy. Gdy odkładamy kijki czujemy się, jakbyśmy byli pozbawieni jakiejś części ciała.

Sport stary jak świat
Nawet na najstarszych mapach, szlaki turystyczne są zaznaczone symbolem postaci podpierającej się kijkiem. Nie bez powodu wyobrażamy sobie klasycznego wędrowca z drewnianym kijaszkiem u boku. Nordic walking jest stary jak świat. Opatentowany został już w latach 20. XX wieku, w Finlandii. Celem owego chodzenia z kijkami był trening dla narciarzy biegowych – natura nie zawsze jest dla nich łaskawa: bezśnieżne zimy zdarzają się nie tylko w Polsce. Aby utrzymać kondycję w ulubiony sposób, narciarze zaczęli posługiwać się samymi kijkami. Okazało się, że ten sposób poruszania się angażuje ciało w bardzo podobny sposób jak biegówki.Pracuje całe ciało
Chociaż wydawać by się mogło, że chodzenie z kijkami zostaje nadal przede wszystkim chodzeniem, w trakcie uprawiania nordic walkingu zaangażowane są także partie ciała, które nie pracują w trakcie zwykłego marszu. Przede wszystkim, chodzenie z kijkami angażuje ręce (zarówno bicepsy, jak i tricepsy) oraz mięśnie klatki piersiowej i kręgosłupa. W związku z tym zwiększa się siła i wytrzymałość rąk. Kijki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na schorzenia stawów. W o wiele mniejszym stopniu niż podczas zwykłego chodzenia, angażują do pracy piszczele, plecy, kolana i biodra.

1 2
REKOMENDACJA
2017-09-01 14:19:25
~Konrad

Sport korzystny dla kręgosłupa, bo wymusza wyprostowaną sylwetkę, polecam wszystkim pracującym w biurze i przy komputerze. A jeśli ktoś, tak jak ~mi zgina ręce w łokciach, to proponuje pomyśleć o nauce techniki z profesjonalnym instruktorem. Ręce pracują w barku, w łokciu są proste. Oczywiście można tego dokonać tylko chodząc po miękkim, a nie stukać kijami w beton. Bo Nordic Walking, cytując mistrza polski, to chodzenie z kijami, ale nie każde chodzenie z kijami to Nordic

2009-09-08 20:09:35
~Elżbieta

Mam 69 lat od roku za namową dzieci {po AWF} zaczęłamchodzić z kijami. Mogę teraz wejść i zejść normalnie po schodach. Przy chodzeniu z kijami nie boli krzyż. Jak nie mam czasu na spacer to biorę kije idąć nawet do sklepu. tylko siatke zastępuję plecakiem. Ruszajmy się.

2009-02-01 14:46:55
~Tofik

Bru sam jestes jerk spamerze

2009-02-01 13:55:29
~mi

Nie wiem, czy to zdrowe mieć nie naturalnie zgięte w łokciach ręce??? To dobre przy problemach ze zmysłem równowagi. Normalny marsz: TAK! Kije to komercja.

2009-02-01 13:20:42
~recenzent

ten artykuł jest bez sensu - brakuje porównania z tradycyjnym chodzeniem, co z tego, ze "podczas chodzenia pobór tlenu zwiększa się od 20 – 60%!" skoro nie podano o ile zwieksza sie przy klasycznym chodzeniu czy bieganiu? To reklama sponsorowana a nie yrodlo informacji.

2009-02-01 12:22:23
~Nika

to prawda Nordc Walking jest świetnym sposobem na poprawienie koncycji ,na poprawienia naszego samopoczucia ,do tego alby zrzucic co nieco z ciałka ... samo zdrowie :) polecam a kijki naprawde "zarazaja" raz sprobujesz i dojdziesz do wniosku ze jest to super sport :)

2009-02-01 11:49:42
~ Małgośka z Łodzi

Wszystko to jest prawdą tylko dziwię się, że autor tego tekstu używa terminu "piszczele". Jest to - chyba ? - nazwa kosci, której juz nikt nie uzywa i na dodatek bardzo brzydka. Prawda?

2009-01-31 16:26:01
~bru

Warto na spcerze miec ze sobą wildwestjerky. Smaczne ,zdrowe , niskokaloryczne proteinki suszonej wołowinki .Polecam wszystkim dzieciom,sportowcom,paniom dbającym o linię.....alpinistom i....pakerom

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.