wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Capoeira

09.02.2009

Capoeira pojawiła się w Polsce ponad 14 lat temu i natychmiast zdobyła wielu miłośników. Jest to sztuka walki łącząca w sobie elementy tańca, a wywodząca się z Brazylii.

Historia capoeiry
Niestety, historia capoeiry nie jest do końca znana, a brak odpowiednich dokumentów z tamtych czasów utrudnia jej poznanie. Wiadomo jednak, że capoeira narodziła się w XVI wieku w Brazylii, najprawdopodobniej w Salwadorze, stolicy stanu Bahia. Jej powstanie zawdzięcza się przywiezionym tam z Afryki niewolnikom, którzy zmuszani byli do ciężkiej pracy na plantacjach trzciny cukrowej. Niektórym spośród nich udawało się uciec z plantacji do tak zwanych quilombos. Były to osady, w głębi Puszczy Amazońskiej, w których zbiegli z niewoli Afrykanie szukać mogli schronienia, zakładać rodziny, uprawiać zboże.

Tam też wymieniali się między sobą doświadczeniami, kulturą oraz religią przywiezioną z ojczystych krajów. Dzielili się między sobą tajnikami takich sztuk walki jak taekwondo, karate, czy boks. Wszystkie one wpłynęły na ostateczny kształt capoeiry. Plantatorzy regularnie atakowali quilombos, a schowanych tam Afrykańczyków ponownie zmuszali do pracy. Ci jednak zaszczepiali już wśród innych niewolników wiedzę o capoeirze. Aby ukryć prawdziwe oblicze caopeiry, niewolnicy dołączyli do niej elementy śpiewu oraz tańca.

Capoeira nie tylko pomagała im zachować tożsamość kulturową, ale była także źródłem otuchy w ciężkich chwilach. Kiedy pod groźbą kary śmierci, zakazano uprawiania caopeiry, zeszła ona do podziemia. Do początku XX wieku kojarzona była głównie z gangami terroryzującymi miasta. Mimo tego, jej walory estetyczne oraz kulturowe zostały na nowo docenione dzięki Mestre Bimba i Mestre Pastinha, mistrzom capoeiry, którzy w Salwadorze założyli jej pierwszą szkołę. Wkrótce capoeirę zaczęto postrzegać jako narodowy sport brazylijski.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.