wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Squash - sport, który pochodzi z więzienia

24.02.2009

Choć squash istnieje już od początku XIX wieku, w Polsce pojawił się mniej więcej dziesięć lat temu i od tego czasu zdobywa coraz większą popularność. Jest to dyscyplina sportowa polegająca na odbijaniu piłeczki o ścianę tak, aby możliwie jak najbardziej utrudnić przeciwnikowi jej powtórne odbicie.

 Kort powinien posiadać atest Światowej Federacji Squasha. Korty są ze wszystkich czterech stron osłonięte ścianami. Podłoga przeważnie jest wyłożona surowym drewnem. Pozwala to na błyskawiczne wchłanianie kropelek potu, co sprawia, że nie istnieje ryzyko poślizgu. Na ogół podłoga zawieszona jest na legarach, dzięki czemu amortyzowane jest uderzenie stóp o podłogę. Natomiast tylna ściana kortu najczęściej wykonana jest ze szkła. Wprawdzie wypadki stłuczenia tylnej ściany zdarzają się niezwykle rzadko, to jednak w razie jej zbicia, szkło rozpada się na małe, nieostre kawałki, nie zagraża więc bezpieczeństwu grających. Wymiary kortów zostały ustalone ponad osiemdziesięciu lat temu i wynoszą 9,75 m. długości oraz 6,40m. szerokości.Nietypowa historia squasha
Squash przyszedł na świat ponad dwieście lat temu w jednym z londyńskich więzień. Brytyjscy osadzeni, z potrzeby ruchu, wymyślili squash. Miał on zastępować tenisa – nie mogąc w niego grać, zaczęli odbijać piłeczki od ścian. Wkrótce squash przeniósł się do elitarnych brytyjskich szkół dla chłopców. Tam, uczniowie uznali, że przebicie piłki sprawia, że gra staje się trudniejsza, ponieważ wówczas piłeczka rozgniata się przy zetknięciu ze ścianą. Stąd też pochodzi nazwa tego sportu – angielskie słowo „squash” oznacza „zgniatać”. W szkołach zaczęto budować boiska do gry, a squash został uznany za dyscyplinę sportową.  Swoją popularność na świecie zawdzięcza armii brytyjskiej, która obozując na nowych terenach, przy okazji szerzyła squasha. Słabością do gry zarażali się mieszkańcy Indii, Australii, czy Afryki. Dziś w squasha gra się w ponad stu trzydziestu krajach i obowiązują ujednolicone przepisy.

1 2
Tagi: sportgrakortsquash
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.