wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Leczenie ruchem

11.03.2009

Aktywność fizyczna jest jednym z bardzo istotnych narzędzi w walce z dolegliwościami. Regularny wysiłek jest nie tylko kluczowym elementem profilaktyki chorób, ale także jedną z niekwestionowanych metod walki z nimi. Odpowiednio dobrane ćwiczenia obniżają ciśnienie krwi, redukują tkankę tłuszczową i zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Wysiłek fizyczny jest ważnym uzupełnieniem terapii chorób, często ze sobą powiązanych– nadciśnienia i otyłości.

Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej występującą chorobą układu krążenia. Mówimy o nim wówczas, gdy podczas kilkakrotnych pomiarów, dokonywanych w spoczynku, ciśnienie przekracza wartości graniczne uznane za prawidłowe. Za wartość graniczną uznaje się ciśnienie 140/90 mm/Hg. Optymalne wartości to 120/80 mm/Hg. Nadciśnienie należy do głównych czynników ryzyka w przypadku zawałów serca, udarów mózgu czy miażdżycy.Dobór ćwiczeń
Osobom cierpiącym na nadciśnienie zaleca się umiarkowany wysiłek fizyczny. Mała intensywność treningu jest najbardziej skuteczna w obniżaniu ciśnienia tętniczego.
Jeszcze dwadzieścia lat temu zalecano krótkotrwałe, codzienne, energiczne ćwiczenia. Nowsze badania wykazy jednak, że umiarkowany stopień intensywności ćwiczeń przynosi większe korzyści niż męczący trening. Chorym na nadciśnienie zaleca się wysiłek aerobowy, (wykonywany przy intensywności 60% - 70% intensywności maksymalnej), taki jak np.: szybki marsz, pływanie czy jazda rowerem.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2011-11-14 10:51:26
~olka18

witam, rozumiem, że ćwiczenia to podstawa, aktywność fizyczna to korzyść dla naszego ciała a później również zdrowia, szukam jednak wakacji z zabiegami, czy turnusy to dobre rozwiązanie, teraz znajduje promocje http://www.patrona.pl/konkurs/ ale czy później też warto w coś takiego wchodzić? sanatoria to nie dla mnie, zdrowia jest najważniejsze, czy ktoś korzystał oprócz ćwiczeń w domu z turnusów i innych wyjazdów z rehabilitacją?

2009-05-03 09:06:52
~kamila

jak powiedział prof. Dega:" Ruch może zastąpić wiele leków, żaden lek nie zastąpi ruchu.."

2009-05-03 08:58:14
~doneko

nie wiedzieliscie, ze sport to zrowie? gratuluje wiec wielkiego odkrycia, moze Nobla?...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.