wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Skąd wziął się sport?

30.03.2009

Już faraonowie strzelali z łuku, Asyryjczycy zaprawieni w wojnach, cenili ćwiczenia fizyczne, Fenicjanie posiadali własne stadiony, Izraelczycy podziwiali sprawność i siłę Saula, Dawida, Judy, ale dopiero starożytni Grecy rozkochali się w rozgrywkach sportowych. Platon uwielbiał boks, Arystoteles zachwycał się lekkoatletyką, a Tales z Miletu tak przeżywał rywalizację, że zmarł podczas igrzysk z powodu zawału serca.

Grecja – starożytna potęga sportu
Grecy jako pierwsi w historii z aktywności fizycznej uczynili zawody oparte na ściśle określonych zasadach. Na terenach stu rozproszonych państw- miast odbywało się dwadzieścia ponadregionalnych igrzysk sportowych. Najważniejsze były cztery w: Olimpii, Delfach, Nemei i Koryncie.

Olimpia, miasto, do którego od 776 r. p.n.e., co cztery lata przyjeżdżały tłumy. To właśnie  nad brzegiem rzeki Alfejos znajdował się największy w starożytności ośrodek sportowy. Otoczony licznymi świątyniami, ołtarzami i pomnikami stadion mógł pomieścić od 30 do 50 tysięcy widzów. Do Olimpii pod koniec lipca przybywali nie tylko zawodowi sportowcy, ale i poeci, pisarze, filozofowie. Igrzyska były wielkim wydarzeniem antycznego świata.
 
Laury tylko dla zwycięscy

Agonistyka (współzawodnictwo) wpływała na niemal wszystkie dziedziny życia. Grecy uwielbiali rywalizację. Urządzali zawody dla najlepszych liryków, trębaczy, czy flecistów. Tak samo kochali zwycięzców, jak nienawidzili przegranych. Nie było litości dla drugiego zawodnika. Liczyło się tylko pierwsze miejsce. Nie znano konkurencji zespołowych. Pokonany uznawany był za nieudacznika. Dlatego każdy sportowiec chciał wyeliminować rywala. Na zwycięzcę czekały nagrody. Oprócz skromnego wieńca najlepsi, zyskiwali ogromną sławę. Triumfatorzy zdobywali uznanie publiczności, pieniądze oraz liczne przywileje. W ich rodzinnych miastach stawiano im pomniki i pisano wiersze. Dostawali dożywotnie posiłki w ratuszu, nie płacili podatków, zyskiwali miejsce w loży teatralnej.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.