wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Zalety deskorolki

18.03.2008

Wbrew pozorom to nie zabawka dla dzieci. Choć mechanizm jest niesamowicie prosty, jego kariera wydaje się niewytłumaczalna. Istnieje jednak wielu jej miłośników, wokół deski na kółkach wyrosła cała subkultura, a niejeden skater (chociaż jeżdżący na „deskach” unikają nazywania siebie tego typu mianem) wymienia swoją zabawkę zaraz po imieniu ukochanej (o ile nie przed nim) jako najważniejszą rzecz w życiu. Na czym polega fenomen tego niewinnie wyglądającego sprzętu?

Jak to się stało?

Kalifornijska plaża, połowa lat 70’ zeszłego stulecia. Panie w szykownych kostiumach i roznegliżowani panowie smażą się w promieniach słońca. Aby ulżyć ciału wygrzanemu w bezwietrznej pogodzie, popijają kolorowe drinki z parasolkami. Tylko kilku chłopców nie cieszy się z tego niebiańskiego klimatu. Nie ma wiatru. Surferzy się nudzą.

I tu zaczyna się ta dość niezwykła historia. Ktoś wpada na pomysł, aby desce surfingowej przyczepić kółka. Plan to całkiem szalony, ale zostaje zrealizowany. Z biegiem lat deska zmniejsza swoją długość – tak jest wygodniej – a jej początkowy, płaski profil odgina się z jednej strony lekko ku górze. Tak powstała deskorolka „rybka”, bliska już swojej dzisiejszej wersji, wygiętej lekko po obu stronach do góry.

Właśnie na „rybce” w 1985 roku po raz pierwszy wykonano tzw. „Ollie”. Mark Gonzalez – tak nazywał się mężczyzna, który dokonał tego pionierskiego „tricku” (tak skate’rzy nazywają manewry na desce) i tym samym zapoczątkował miejską karierę deskorolki. Tricki zaczęły się mnożyć do takiego stopnia, że obecnie ich nazwy stanowią rodzaj języka, zrozumiałego jedynie dla skater’ów. „Ollie” jest najprostszym z nich. Polega na odbiciu deski od ziemi, i poderwaniu jej do góry w trakcie jazdy. To efektowny podskok, wykonany z obiema nogami przylegającymi do powierzchni deski.

1 2 3 4 5
Tagi: sportdeskorolkajazda
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.