wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Tenisowa roz(g)rywka

02.07.2009

Tenis na przestrzeni wieków nie traci na popularności. Chociaż bywa kojarzony z elitarnym sportem, na jego uprawianie mogą sobie spokojnie pozwolić także osoby niezbyt zamożne, czy specjalnie wysportowane. Na czym polega fenomen tenisa? Jakie są jego początki i obecny kształt?

Gra dłonią
Pierwsze zapiski dotyczące tenisowej gry pochodzą z czternastego wieku. W tamtym okresie nie używano rakiet, piłkę odbijano ręką. Z czasem zaczęto odbijać ją drewnianą rakietą, kształtem jeszcze dość daleko odbiegającą od tej, której używamy współcześnie.Początki tenisa związane są z Francją, chociaż jego współczesna wersja wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie w 1874 roku major Wingfield opatentował tenis ziemny, którego zasady są już całkiem podobne do wersji współczesnej. Pozostają one praktycznie nie zmienione od około roku 1924. Jedyną większą zmianą było wprowadzenie tie-break’a w latach siedemdziesiątych naszego stulecia.

Rzeźbienie ciała
Tenis jest rodzajem wysiłku interwałowego. Oznacza to, że trening ma zmienny poziom natężenia; ćwiczenia o wysokim stopniu intensywności przeplatają się z tymi o stosunkowo niskim. W początkowych fazach przygody z tenisem stawia się na trening ogólnorozwojowy, prowadzony tak, aby nie przeciążać poszczególnych partii ciała, czy też tylko jednej jego strony.

1 2 3 4
Tagi: tenistreningradwańskarakieta
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.