wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Na sportowo

Jak uprawiać trekking?

22.07.2009

Trekking jest jedną z form turystyki kwalifikowanej. Ale co to dokładnie znaczy? Przede wszystkim pod tym pojęciem rozumie się długie, trwające od kilku dni do kilku tygodni, górskie wycieczki.

W definicji trekkingu mieszczą się również wyprawy rowerowe oraz kajakowe, jednak wyprawy trekkingowe to przede wszystkim piesze wędrówki. Wystarczy raz wybrać się w taką podróż, aby połknąć bakcyla trekkingu.

Ten rodzaj turystyki wzbudza coraz większe zainteresowanie. Jest szczególnie atrakcyjny dla ludzi żyjących w dużych, zatłoczonych miastach marzą o takim wypoczynku, który stworzy im możliwość odetchnięcia od miejskiego zgiełku, umożliwi kontakt z przyrodą, a także stanie się szansą na przeżycie przygody.Jak należy przygotować się do wyprawy trekkingowej?


Tego rodzaju ekspedycje wymagają przygotowania fizycznego. Jeśli myślimy o trekkingu, a nasza kondycja fizyczna nie jest zbyt dobra, powinniśmy zadbać o swoją sprawność. Nacisk położyć należy na długie piesze wycieczki, warto także uprawiać nordic walking lub jogging. Jednak, przygotowanie fizyczne to nie wszystko. Przed podróżą powinno się przestudiować mapy oraz przewodniki regionu, do którego wybieramy się. To pozwoli zaplanować trasę tak, aby nie umknęły uwadze żadne ciekawe miejsca, czy piękne widoki. Zawsze warto posłuchać wrażeń tych, którzy już zwiedzili interesujące nas okolice.

Należy także trzymać się kilku wskazówek. Przede wszystkim trasę, jej długość oraz trudność należy dopasować do swoich możliwości. Dobrze jest także znaleźć czas na rekreację i relaks. Przewodnikiem powinna być osoba doświadczona, do której zadań będzie należało zarówno dyktowanie tempa marszu, jak i podejmowanie decyzji, którym reszta grupy powinna się podporządkować.

1 2 3
REKOMENDACJA
2016-04-09 14:57:09
~kkerakk

C.D. który odbywa się na dużych wysokościach (tj około 4000-5000 m n.p.m i w trudnych warunkach klimatycznych. Najlepsze warunki do uprawiania trekkingu klasycznego są w górach Himalajach i Andach. Wg B.Cymańska-Garbowska, B.Steblik-Wlaźlak - "Podstawy turystyki"

2016-04-09 14:52:04
~kkerakk

Późno bo późno, ale wypada napisać sprostowanie do tego artykułu, żeby następni czytelnicy, którzy dokopią się na koniec Internetu byli bardziej świadomi niż ich poprzednicy. Pan Wally dowiedział się, że od 30 lat uprawia trekking a nie wędrówki górskie czy inne. Otóż słowo trekking nie jest synonimem wędrówek pieszych. Jest to często mylone/nadużywane pojęcie przez sporo osób. Jest wiele form trekkingu ale skupmy się na trekkingu klasycznym tzw górskim, który odby

2013-06-25 23:22:26
~Wally

Te obco brzmiące nazwy wprowadzane do języka polskiego zaczynają już mnie denerwować. Właśnie dowiedziałem się, że od 30 lat "trekking uprawiam", hehehehe śmiesznie brzmi to określenie, a ja głupi myślałem, że to są wycieczki, wyprawy (piesze, rowerowe czy też kajakowe).

2013-02-03 11:25:33
~Górskie Wojaże

Trekking to nie tylko sport, ale pasja. Jeśli ktoś jest zainteresowany szerzej tematem trekkingu, a dokładniej trekkingu klasycznego to serdecznie zapraszam na naszą stronę, która traktuje na ten temat - opisy, zdjęcia, porady. Zapraszamy na www.gorskiewojaze.blogspot.com

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.