wyszukanie zaawansowane

Na sportowo

Jogging – dlaczego warto?

01.03.2010

Profilaktyka przeciwko osteoporozie
Udowodniono, że nawet osoby w podeszłym wieku, zaczynając ćwiczyć, obniżają niebezpieczeństwo złamań kości w wyniku osteoporozy aż o 20 %. Po pierwsze – biegając obniżysz swoją wagę, i twoim kościom łatwiej będzie cię „nosić”. Po drugie zaś – wzmocnisz mięśnie, które będą ogromnym wsparciem dla twojego układu kostnego.  Ponadto spowodujesz, że wszystkie komórki twojego ciała będą dobrze dotlenione, ponieważ podczas wysiłku fizycznego naczynia krwionośne rozszerzają się i transportują więcej tlenu.

Rozładowujesz stres
Wysiłek fizyczny ma nie tylko zbawienny wpływ na sylwetkę, ale także na samopoczucie. Ćwiczenia o średniej intensywności, takie jak bieg, jazda na rowerze lub marsz zwiększają wydzielanie substancji odpowiedzialnych za dobry nastrój (dopaminy i serotoniny) i mogą aż o 65% zmniejszyć ogólne poczucie zmęczenia. Wysiłek fizyczny potrafi też nawet o 40% zredukować odczuwanie smutku. Obok wyżej wymienionych substancji „dobrego nastroju" podczas treningu wydzielają się też „hormony szczęścia" - endorfiny.

Można to bardzo prosto sprawdzić. Kiedy będziesz w kiepskim nastroju wybierz się na przebieżkę. Sama zobaczysz, że ujrzysz świat w dużo jaśniejszych barwach. Dlatego osoby, które regularnie uprawiają sport, lepiej znoszą przykre dolegliwości związane ze złymi warunkami atmosferycznymi i ogólnie rzecz biorąc są w lepszych humorach.

Przeczytaj też inne ciekawe artykuły:

Siesta poprawia pamięć

Cel: sen

Polecamy: Masz ochotę na randkę? Umów się na doserca.pl

1 2 3
REKOMENDACJA
2010-03-27 18:04:08
~xwewe

Zaintrygował mnie "rak matki"... na czym polega ta choroba? A poza tym, naprawdę jest więcej minusów biegania niż plusów? Raczej nigdzie nikt nie wspomina o minusach. Jedyne z czym się spotkałam, to że nieodpowiednie obuwie może byś szkodliwe.

2010-03-06 12:20:17
~<>

czemu nie piszecie o "minusach" biegania? jest ich wiecej niz plusow

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.