wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Siłownia

Tabata – moc krótkiego treningu metabolicznego

123RF
19.04.2013

Jakie ćwiczenia będą najlepsze w przypadku treningu Tabata? Szybkie pompki, sprint w miejscu, skakanka, jazda na rowerku stacjonarnym, przysiady (mogą być z ciężarkami trzymanymi z przodu), pady (naprzemienne rzucanie się na matę i wyskok) itp. W czasie 20 sekund dajemy z siebie wszystko. Niezwykle ważne są również prawidłowe przerwy – muszą trwać dokładnie 10 sekund (dłuższe sprawią, że trening stanie się nieefektywny!). Nie jest to jednak czas na picie czy rozmowę: cały czas trzeba być skoncentrowanym, a jeśli korzystamy z ciężarków, nie należy ich odkładać. Przed treningiem trzeba wykonać krótką rozgrzewkę.

Na sto procent
Kluczem do sukcesu w treningu Tabata jest ćwiczenie na sto procent możliwości. Nie należy się oszczędzać, nawet jeśli czujesz, że słabniesz, robi ci się niedobrze albo drastycznie opadasz z sił. Wzrok cały czas powinien być utkwiony w zegarze (najlepiej ściennym), chyba że korzystasz z timera. Prawidłowo wykonany trening Tabata jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu. Po zakończeniu ćwiczeń może pojawić się wyczerpanie, nudności i zakwasy. Ale właśnie to wszystko oznacza, że trening został wykonany prawidłowo, a organizm wciąż pracuje na wysokich obrotach, spalając tkankę tłuszczową.Ze względu na intensywność treningu nie należy stosować tej metody przed albo po serii innych ćwiczeń. Tabatę przeprowadzamy w dni beztreningowe. Na początku ćwicz w ten sposób raz w tygodniu, a później, gdy poczujesz się pewniej, 2-3 razy – ale nie częściej. Pamiętaj, że organizm po takim wysiłku musi mieć czas na regenerację. Uwaga – trening Tabata nie jest polecany osobom o słabej kondycji fizycznej i niskiej wydolności. Metody tej nie stosuje się na czczo.

Ci, którzy ćwiczą w ten sposób, chwalą efekty. „Po prawidłowej Tabacie nie masz siły ani ochoty dalej ćwiczyć. Cztery minuty tak intensywnego treningu wystarczą. To naukowo opracowana metoda i naprawdę jest skuteczna” – pisze jeden z internautów. A inny dodaje: „Ćwiczę tak od miesiąca i efekty są naprawdę widoczne. Na początku jest wielkie zmęczenie, ale potem przychodzi odprężenie i satysfakcja. Naprawdę warto”.

 


 

Ewa Podsiadły-Natorska/ese/zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2014-11-03 00:55:41
~Adam

Wolę klasyczne rozwiązania, siłownia to czas w którym można poćwiczyć i się wyciszyć po całym dniu stresu. Ostatnio trafiłem w sieci na historię Jarka Olech. Może też zacznę ćwiczyć trójbój siłowy.

2014-10-19 15:05:12
~michal

bardzo duzy wplyw na moja sylwetke ma trojboj silowy, polecam dla tych co szukaja szybkich efektow, duzo porad i filmow na https://www.facebook.com/trojboj.si lowy?fref=photo

2014-03-31 13:03:53
~sylka

Dzisiaj pierwszy raz po Tabacie. Dla mnie super, będę ćwiczyć. Ćwiczyłam takie intensywne treningi już. ale były długie a później padałam. Tutaj super intensywnie i krótko, serce waliło mi jak głupie, czułam się mega dotleniona. Zakwasów mieć nie będę, bo ćwiczę 6/7 dość intensywnie ;)

2013-10-30 14:48:30
~Adam

Fajny trening. Znalazłem do tego fajną aplikację wspomagającą trening za darmo na telefon. Nazywa się Hardfox Tabata i z tego co się orientuje jest dostępna i na androidzie i na windows phone.

2013-09-29 17:12:20
~Monika z Kielc

Witam. Ja też zaczęłam trenować tym sposobem. Byłam zaskoczona efektem. Po pierwszym razie przez godzinę chciało mi się wymiotować z wysiłku. A dodam, ze zawsze ćwiczyłam i nie był to dla wielki wysiłek(siłownia i basen 3 x w tyg.). Jednak Zakwasy miałam przez prawie tydzień, przez 4 dni nie mogłam prawie chodzić.Wybrałam dla siebie przysiady, ale nie zwykłe tylko takie wypiętą pupą w tył i do tego mam hantle takie1,5-2kg i w momencie przysiadu robię rozpiętkę.Ćw

2013-08-23 10:32:29
~atagaaa

To prawda najlepiej zacząć od piątku bo zakwasy są nieziemskie. Ja już ćwiczę 4 tydzień i jestem bardzo zadowolona, nareszcie pozbyłam się zakwasów, a moja sylwetka zaczyna się rzeźbić :) Życzę wytrwałości w treningach !!! Naprawdę WaRTOO!

2013-05-17 14:24:49
~30-latka

Ćwiczę w ten sposób od 6 tygodni (co 2 dni) i widzę już efekty. Zaczęłam bez przekonania bo leniwa jestem ale już po kilku seriach wyraźnie wzmocniłam nogi (robię przysiady), widać zarys mięśni a krok zrobił się bardziej sprężysty,teraz chce popracować nad brzuchem. Ostrzegam tylko, że po pierwszych ćwiczeniach przez ok. 3 dni nie można się prawie ruszać ale po kolejnych jest już dobrze dlatego proponuję zacząć od piątku żeby przez weekend dojść do siebie ;-)

2013-04-29 21:10:28
~niunia

http://shinybox.pl/order/index/mode /subscription/?ref=b911533 zarejestruj się i odbierz swoje pudełko z kosmetykami za free :)

2013-04-29 16:58:09
~oliwia

ktoś chciałby poznać 18-latkę? ;) więcej na oliwia18.xx.pl

2013-04-23 01:09:24
~oio

ilipo

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.