wyszukanie zaawansowane

Boutique

Prosto w oczy

fot. Boutique
20.07.2011

Czy wiesz, że twoje oczy starzeją się razem z tobą, a eksperci z dziedziny eye-agingu mają coraz więcej pracy, bo granica wieku, w którym pojawiają się problemy ze wzrokiem wciąż się obniża? 
Dziś już 35-latki narzekają, że gorzej widzą. Nawet, jeśli dla ciebie jest to pieśń przyszłości, przeczytaj, co warto zrobić, by mieć wzrok sokoła.

Granica doskonałości
Okazuje się, że pełnię swoich możliwości wzrok uzyskuje w okolicy 20. roku życia. Jedynym problemem fizjologicznym może być stabilizująca się wtedy wada wzroku. Wszystkie inne schorzenia są wyłącznie efektem czynników zewnętrznych – wpływu środowiska czy uszkodzenia mechanicznego. Pierwsze symptomy starzenia się oczu pojawiają się natomiast w okolicy 40. roku życia. „Na skutek stwardnienia soczewki dochodzi do stopniowej utraty zdolności do akomodacji, czyli ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości. Proces ten nazywany starczowzrocznością jest nieodwracalny, jednak można sobie z nim radzić za pomocą zastosowania odpowiedniej korekcji. Tymczasowym rozwiązaniem są okulary lub soczewki kontaktowe” – tłumaczy dr Alicja Dreksler-Tkacz. Z doświadczeń lekarzy wynika jednak, że granica 40 lat zaczyna coraz częściej się obniżać i starczowzroczność dotyka już pacjentów kończących 35. rok życia.Uroda na czasie
Wzrok jest pierwszym zmysłem, 
na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas. „Problemy dotyczą zarówno układu optycznego i procesów prawidłowego widzenia, 
jak również otoczenia tkankowego tego narządu. Skóra powiek ulega zwiotczeniu, włókna mięśnia dźwigacza rozchodzą się, co może skutkować opadaniem powieki górnej czy podwinięciem się powieki dolnej. Zanik tkanki tłuszczowej oczodołu powoduje natomiast, 
że oczy wydają się mniejsze” – wyjaśnia lekarz okulista dr n. med. Alicja Dreksler-Tkacz z Weiss Klinik w Chorzowie.

Różnica kolorów
Czy wiesz, że wraz z wiekiem źrenica staje się mniejsza? W efekcie do siatkówki dociera  mniej światła, co zaburza zdolność prawidłowego widzenia. „Zmniejszenie średnicy źrenicy sprawia, że dostrzeganie przedmiotów w przyciemnionym miejscu staje się trudniejsze. Oko nie dostosowuje się również tak szybko do różnic w natężeniu światła” – wyjaśnia okulistka. Na dodatek soczewka traci swoją elastyczność. Podobnie jak to jest w przypadku mięśni staje się grubsza, twardsza oraz cięższa. Możesz więc mieć trudności z dostosowaniem ostrości na przedmioty w bliskich odległościach oraz z percepcją kolorów. Rozwiązanie? Leczenie i profilaktyka!

Jagody i laser

Jeśli zaczynasz mieć problemy ze wzrokiem, nie czekaj. Idź do okulisty, bo podjęcie leczenia w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących zmian przynosi najlepsze rezultaty. Laserowa korekcja wzroku, wszczepienie soczewek wewnątrzgałkowych, operacja chirurgiczna... Nawet jeśli nowoczesne metody brzmią groźnie, pozwalają skutecznie powstrzymać skutki starzenia się oczu, a to najważniejsze. Profilaktycznie możesz natomiast zafundować oczom specjalną dietę. Okazuje się, że najbardziej odpowiada im menu śródziemnomorskie bogate w warzywa, owoce i ryby. Duże znaczenie dla zdrowia oczu mają także tłuszcze nienasycone Omega 3 i 6 oraz luteina. Znajdziesz ją w szpinaku, żółtku jaja kurzego, gorzkiej czekoladzie i brokułach. Nie zapominaj też o witaminach E, B3 i C oraz antyoksydantach. Szczególnie cenne są  te zawarte w jagodach. Korzystaj,  bo sezon na nie właśnie się zaczyna. 


 


 

Antonina Majewska

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.