wyszukanie zaawansowane

Boutique

Krem dobry na stres

Thinkstock
18.11.2011

Zmęczenie, zdenerwowanie, stres – to wszystko odbija się nie tylko na psychice, ale i skórze. Gorzej się wówczas regeneruje, szybciej traci wodę, reaguje podrażnieniami, a zmarszczki stają się wyraźniejsze. Czy krem może jej pomóc?

Psychoterapeuta Aleksander Perski, autor książki „Stres kobiecy” pisze, że zjawisko stresu zdiagnozowano już ponad sto lat temu. „W 1902 roku dwóch profesorów medycyny z Sorbony opisało syndrom dotykający ludzi bardzo aktywnych, mających dużo kontaktów, dużo pracujących” – wyjaśnia. Ówcześni lekarze takim osobom zapisywali dużo snu i zwiększenie aktywności fizycznej.

Dzisiejsi specjaliści wiedzą już, że sama gimnastyka problemu nie rozwiąże. „Regeneracja organizmu to kluczowa kwestia w walce ze stresem. Tyle że chodzi o coś więcej niż wdechy i wydechy. Chodzi o normalny, regularny rytm życia dobowego. W latach 80. źle się jadło, paliło, brało narkotyki. Teraz jemy mniej tłusto, rzadziej sięgamy po papierosy, ale źle traktujemy nasz czas. Trzeba to zmienić” – przypomina Perski.Kiedy serce szaleje

Stres jest zjawiskiem biologicznym, stanowiącym reakcję organizmu na stawiane mu wymagania fizyczne lub psychiczne. Pod tym pojęciem kryją się wszystkie bodźce, które zmieniają stopień naszej gotowości do działania. Stres może być więc spowodowany czynnikami umysłowymi, fizjologicznymi, anatomicznymi lub fizycznymi. Osoba odczuwająca stres jest pobudzona emocjonalnie, ma przyspieszoną akcje serca, wyższe ciśnienie krwi, przyspieszony oddech, na jej ciele pojawia się gęsia skórka, następuje wzrost stężenia cukru we krwi. „Ze stresem związany jest szereg reakcji zachodzących w naszym organizmie” – wyjaśnia dr n. med. inż. Katarzyna Pytkowska, prorektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia. „Uwalnia się wówczas adrenalina, kortyzol, mamy podwyższony poziom prolaktyny i hormonów tarczycy.

Doskonale wiemy, że przedłużający się stres prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Musi więc mieć swój wpływ także na skórę” – dodaje.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.