wyszukanie zaawansowane

Boutique

Bez słów, czyli komunikacja niewerbalna

Boutique
22.11.2011

Nie tylko spojrzenie

Wkuwanie zasad komunikacji niewerbalnej może z wielu względów przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. „Lektury na temat analizy komunikatów niewerbalnych mogą być bardzo ciekawe i pożyteczne. Warto tylko pamiętać, że jednym z poważnych błędów, jakie można popełnić w zakresie analizy języka ciała, jest interpretacja danego gestu w oderwaniu od innych gestów lub sytuacji, w jakiej został użyty” – przestrzega psycholog Ina Rudenka z Salonu Antystresik.pl. „Komunikacja niewerbalna obejmuje wygląd fizyczny, gestykulację, ruchy ciała, dotyk, głos (intonację, akcent, rytm mówienia), mimikę i wyraz twarzy. Najważniejszym przekaźnikiem informacji są oczy i ich ruchy – kierunek patrzenia, czas i częstotliwość spojrzeń. Trzeba dużych umiejętności, żeby to wszystko dostrzec i właściwie zinterpretować. Zasady odbierania, nadawania i interpretowania komunikatów niewerbalnych opierają się w dużym stopniu na intuicji. Choć wiele z tych przekazów należy do zdeterminowanych kulturowo lub wyuczonych, mowa ciała zwykle jest spontaniczna  i instynktowna, a odbywa się na poziomie nieświadomym” – tłumaczy psycholog.Im więcej, tym mniej

Im bardziej wysilamy się, by odpowiednio odbierać i nadawać komunikaty niewerbalne, tym gorzej nam idzie. Kiedy zaczynamy myśleć, co nasze ciało powinno nadawać, wypadamy sztucznie. Bez względu na to, co chcieliśmy zagrać, partner bardziej skupi się na braku naturalności, niż treści przekazu. Jeśli zaś jako odbiorcy zaczynamy intensywnie analizować zachowania innych, zamiast odbierać je automatycz-nie, 
popadamy w pułapkę nadinterpretacji. Czyli najlepiej pójść na żywioł.

Przypadek nie istnieje

Choć analizy komunikatów niewerbalnych nie da się nauczyć w weekend, a twierdzenie, że wiedza ta da nam sekretny klucz do każdego serca, jest grubą przesadą, całkowite ignorowanie tematu też nie jest dobrym rozwiązaniem. Już podstawowa wiedza z zakresu języka ciała może się okazać pożyteczna  –  bardziej nawet w codziennych kontaktach z płcią przeciwną, niż biznesowych negocjacjach, w których prawdziwe rekiny przeszły niejeden kurs układania dłoni w taki sposób, by wyglądać na oazy spokoju. Co zatem warto wiedzieć o sygnałach wysyłanych nieświadomie przez interesujących facetów?

Nie ma przypadkowego dotyku. Wbrew pozorom jesteśmy bardzo uważni w pilnowaniu swojego terytorium i dotyk niechciany sygnalizujemy niezwykle komunikatywnie, zaś pożądany chętnie nagra-dzamy całą gamą niewerbalnych odpowiedzi. Jeśli więc ktoś podczas rozmowy będzie starał się dotknąć twojej dłoni, to wyraźny sygnał, że coś jest na rzeczy.

Brak uśmiechu ze strony mężczyzny nie zawsze jest objawem braku zainteresowania. Badania dowiodły, że kobiety wykazują większą od mężczyzn skłonność do odwzajemniania uśmiechów. Chętniej też obdarzają sympatią ludzi, którzy często się uśmiechają.

Warto słuchać „instynktu”. Twoje pierwsze wrażenie o nowo poznanym mężczyźnie jest najczęściej trafne. Wstępną opinię o nim, nawet jeśli nie wypowie słowa, tworzysz już w ciągu 90 sekund kontak-tu.W tym czasie podświadomie analizujesz mimikę, postawę, sposób poruszania się.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.