wyszukanie zaawansowane

Eden

Spojrzenie na lato

fot. eden
04.07.2011

Eden

Kilka godzin przebywania na intensywnym słońcu, kąpiel w morzu czy w basenie, kurz, nieumiejętnie wykonywany demakijaż i jeszcze plaga XXI wieku – alergie. Tyle wystarczy, by oczy były w gorszej kondycji – piekły, puchły i czerwieniły się.

Latem w naszej strefie klimatycznej słońce świeci średnio przez 9-10 godzin dziennie. Częściej wówczas przebywamy nad wodą, wybieramy się w góry, opalamy i relaksujemy na świeżym powietrzu. Regenerujemy ciało i duszę. Jednak właśnie wtedy fundujemy oczom wyjątkowo niezdrowe doznania.

Świat przez filtr
W słoneczny dzień dociera do nich nawet dziesięciokrotnie więcej światła niż to jest potrzebne do prawidłowego widzenia. Dodatkowo woda odbija aż 95% promieniowania słonecznego, co może podrażniać oczy, prowadzić do uszkodzeń siatkówki i rogówki oraz uaktywniać przedwczesne procesy starzenia oka poprzez namnażanie wolnych rodników. Recepta? Okulary!

Podstawą prawidłowej ochrony oczu jest noszenie okularów z odpowiednim filtrem UV. Właściwa korekcja przeciwsłoneczna powinna stanowić barierę zarówno dla promieniowania UVA, jak i UVB. Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie, ponieważ większość szkieł blokuje tylko promienie UVB. Dlatego zawsze radzę moim pacjentom, by kupowali okulary w salonie optycznym, a nie w markecie albo na ulicznym straganie. Ochrona oczu jest naprawdę bardzo ważna, bowiem długotrwała ekspozycja na światło słoneczne może uszkodzić powierzchnię oka i jego wewnętrzne struktury, co sprzyja rozwojowi zaćmy. Dobre okulary powinny być także dopasowane do kształtu twarzy, a szkła maksymalnie ograniczać dopływ promieni bezpośrednio do oka. Najbardziej naturalny kolor szkieł to czarny lub ciemnoszary – tłumaczy lekarz okulista, doktor nauk medycznych Iwona Rokita-Wala z Weiss Klinik w Chorzowie.

Czerwone, bo alergiczne
30% populacji cierpi na alergie. Oznacza to, że co trzecia osoba może łzawić, mieć oczy jak królik albo worki pod oczami jak po nieprzespanej nocy, czy też nie znosić światła jak wampir i z takimi objawami zasilić szeregi alergików. Nieczęsto zdarzają się alergie dotyczące tylko oczu. Najczęściej podrażnienie spojówek jest jednym z (np. obok  kataru) licznych objawów uczulenia na określony alergen: pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza, zarodniki grzybów pleśniowych, czy składniki kosmetyków.

Pocieranie oczu – choć naturalne w takiej sytuacji – daje natychmiastową, ale krótkotrwałą ulgę. Po chwili swędzenie powraca ze zdwojoną siłą i rozpoczyna się „błędne koło”. Swędzi więc pocieramy, pocieramy, więc swędzi. W rezultacie dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a oczy ponownie stają się czerwone i podrażnione.

1 2 3
REKOMENDACJA
2011-07-04 12:42:36
~Ewa

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje .Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

2011-07-04 12:37:59
~anja

Spotykam bardzo wiele osób z alergią. Czasem mam wrażenie, że wokół żyją sami alergicy :) Co ciekawe, wiele osób zapada na alergię w wieku dorosłym. http://poznajdate.com Ciekawe... :) Chyba dużo ludzi się interesuje takimi rzeczami :)?

2011-07-04 12:28:13
~www.kwiatano.pl

Super Wakacje

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.