wyszukanie zaawansowane

Eden

Co da ci drzemka?

Eden
30.04.2012

Koniec z zarzutami, że ci, którzy drzemią w trakcie dnia, są leniwi i wymigują się od pracy. Prawda jest zupełnie inna! Jeśli pozwolimy sobie na sen w dzień, będziemy bardziej efektywni, bo zwiększymy koncentrację, poprawimy pamięć i szybkość reakcji.

Naukowcy mówią jednym głosem – drzemka pozwala w zdrowy sposób naładować akumulatory i jest o wiele bardziej efektywna od wypicia filiżanki mocnej kawy. Krótki sen w trakcie dnia sprzyja bowiem zapamiętywaniu i przetwarzaniu informacji, poprawia koncentrację oraz nastrój, a co więcej zmniejsza w znacznym stopniu ryzyko zawału serca, szczególnie u panów. Badania wykazały także, że osoby, które w ciągu dnia ucinają sobie 40-minutową drzemkę po stresującej sytuacji, mogą mieć niższe ciśnienie niż ci, którzy nie mają okazji odpocząć. Chęć drzemania za dnia nie wynika więc z lenistwa, lecz jest zwykłą potrzebą organizmu, który wyraźnie daje znać, że nadszedł czas na regenerację.Jakość i ilość

Powinniśmy pamiętać o tym, że potrzeba snu u każdego jest indywidualna. Gdy po drzemce w trakcie dnia mamy problemy z zaśnięciem albo budzimy się w nocy – lepiej z niej zrezygnować. Istotna jest również długość drzemki – jeśli przesadzimy, będziemy czuli się bardziej rozbici i zmęczeni niż przed zaśnięciem. Specjaliści twierdzą, że optymalna długość snu w dzień wynosi od 20 do 45 minut. Co istotne, najłatwiej i najefektywniej wypoczywamy w pozycji horyzontalnej, nie na boku i nie z podwiniętymi nogami. Naukowcy ostrzegają jednak, że drzemka nie zastąpi snu w nocy, który jest niezwykle ważny dla prawidłowej pracy naszego ciała. Przeciętny organizm potrzebuje 8 do 9 godzin, żeby zregenerować się i nabrać sił na nadchodzący dzień.

Po chińsku

Z kolei według tradycyjnej medycyny chińskiej, za dnia trzeba regenerować wątrobę, koniecznie w pozycji horyzontalnej. Narząd ten bowiem przechowuje krew i zarządza jej ruchem w ciele. Gdy wykonujemy codzienne czynności, wysyła ją do właśnie używanych obszarów ciała, a jeśli się poruszamy – do mięśni. Tylko pozycja leżąca pozwala na powrót krwi do wątroby, dzięki czemu ma ona szansę odpocząć, wzmocnić się i skumulować niezbędną do wszelkich życiowych funkcji energię czi. Ponieważ minimum energii w wątrobie występuje między godziną 13.00 a 15.00, właśnie w tym czasie warto położyć się na około 15 minut.

1 2
Tagi: drzemkasensjestanap time
REKOMENDACJA
2012-05-03 21:03:47
~ja

w Polsce takie coś nie spełni się nigdy. Pracownik musi dać z siebie 200% siły nie ważne jakim kosztem wlasnego zdrowia, po prostu musi harować jak wół aby szef był zadowolony...

2012-05-03 16:48:42
~szydera

Sławni, drzemiący za dnia: Agnieszka Kugiel? A ktoto?

2012-05-03 15:01:17
~Malkolm

Artykuł powtarza znane od lat kłamstwo dotyczące snu człowieka. Prawdę znajdziesz na stronie www.czasowy-czarodziej.pl

2012-05-02 17:18:44
~Kosecki

Ile wirtualna bierze za to, że nie usuwa tych reklam gównianego kasynka - Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 18 lat... itd. Rzygać się już chce od tego spamu wszędzie wklejanego.

2012-05-02 17:17:28
~kosecki

Ile wirtualna bierze za to, że nie usuwa tych reklam gównianego kasynka - Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 18 lat... itd. Rzygać się już chce od tego spamu wszędzie wklejanego.

2012-05-02 17:16:06
~kosecki

Ile wirtualna bierze za to, że nie usuwa tych reklam gównianego kasynka - Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 18 lat... itd. Rzygać się już chce od tego spamu wszędzie wklejanego.

2012-05-01 20:54:11
~śpioch

Moja opinia jest taka, niech spada stąd batka! Kurewstwa nie reklamować!

2012-05-01 11:14:26
~EWA

Ja od dłuższego czasu miałam z tym poważny problem. Nie mogłam zasnąć a jak wstawałam to od razu byłam zmęczona. Okazało się, że dużo zależy od odżywiania. Znajoma poleciła mi odpowiednie, zdrowe i naturalnie:) smaczne posiłki ( zdrowesniadanie.info/gberes ) dzięki których teraz wyglądam lepiej świetnie się teraz czuje a co najważniejsze nie mam już problemu ze snem. Polecam

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.