wyszukanie zaawansowane

Eden

Jak usunąć bliznę?

Eden
04.05.2012

Pamiątki z wydarzeń w naszym życiu są różne. Mogą być także takie, które są widoczne na skórze – czerwone, grube, rozległe. Co prawda wywołują wspomnienia, lecz dla wielu z nas stanowią przede wszystkim poważny, estetyczny problem. Jak więc pozbyć się szpecącej blizny?

Jakie blizny można zredukować samemu, a kiedy trzeba zgłosić się do lekarza tłumaczy dr n. med. Marcin Bieńkowski, lekarz medycyny estetycznej, specjalista chirurg z klinik Esteticmed.pl w Częstochowie i Bydgoszczy.

- Czym tak naprawdę są blizny?

- Powstawanie blizn jest częścią naturalnego procesu gojenia się rany, formą naprawy uszkodzeń czy też ubytków tkanek powstałych wskutek urazu, zabiegu chirurgicznego lub choroby (np. trądziku). W procesie gojenia powstaje nowa, dobrze unaczyniona tkanka łączna, która zastępuje tkankę uszkodzoną. Na wygląd blizny wpływa wiele czynników, m.in. wielkość rany, krwawienie, ucisk, rodzaj urazu (mechaniczny, termiczny, chemiczny), przebieg gojenia (np. powikłania po infekcjach), wiek pacjenta, technika wykonania i rodzaj szwów użytych do opatrzenia rany, wykonanie cięć w liniach minimalnego napięcia skóry oraz lokalizacja rany. Broda, mostek, ramię, górna część pleców to obszary zwiększonego ryzyka.- Które blizny wymagają konsultacji ze specjalistą?

- Te nieprawidłowe, twarde, czerwone, zgrubiałe, znacznie wykraczające poza obszar pierwotnego kształtu i rozmiaru rany. Stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą bowiem powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie. Mówimy wtedy o bliznach przyrosłych. A jeżeli blizny przekraczają granice pierwotnej rany – nazywamy je keloidami. Na szczęście wiele blizn nie wymaga specjalistycznego leczenia, gdyż dochodzi do ich naturalnego obkurczania, goją się więc bez żadnej interwencji.

- Czy dzisiejsza medycyna pozwala całkowicie usuwać blizny?

- Pozwala je minimalizować. Zmieniać ich spoistość, wielkość, kolor i kształt. Nie jest jednak możliwe całkowite usunięcie blizn. Musiałoby to polegać na ich wycięciu – co z natury rzeczy stanowi uraz, a tym samym powstanie nowej blizny – która nota bene może być znacznie bardziej estetyczna niż poprzednia. Jednak w tym przypadku mówimy nie o usunięciu blizny, lecz o jej korekcji.

- Na czym polega chirurgiczne leczenie blizn?

- Obrazowo rzecz ujmując – na takim ich opracowaniu, by doprowadzić do zmniejszenia ich wielkości, poprawienia kształtu, zredukowania przykurczu. Wszystko to z kolei ma na celu polepszenie zarówno estetyki, jak i jakości oraz funkcji blizny. Zabiegi te wymagają dużego doświadczenia, wiedzy o patofizjologii procesów bliznowacenia oraz ich modulacji, a przede wszystkim znajomości anatomii i odpowiedniej techniki chirurgicznej. Zagrożeniem zarówno w leczeniu chirurgicznym, jak i minimalnie inwazyjnych technikach leczenia blizn, jest ich przerost. Wielką rolę odgrywa tu odpowiednia kwalifikacja pacjentów oraz zdolność oceny ryzyka i jego minimalizacji przez lekarza. Od pozornie nieistotnych szczegółów zależy efekt końcowy lub jego brak, a co gorsza wystąpienie powikłań. W aptekach i dobrych klinikach zajmujących się profesjonalnie leczeniem blizn dostępna jest cała gama farmaceutyków przeznaczonych do ich redukcji i profilaktyki.

1 2
REKOMENDACJA
2018-08-27 14:34:14
~Aga

Na bliznę pomogły mi plastry sutricon. Są już długo na rynku, ale ja o nich wcześniej nie słyszałam. Blizna zrobiła się jaśniejsza i gładka. Skóra nie jest już naciągnięta tylko elastyczna.

2017-06-05 17:11:38
~Marcepanowa

No a ja z kolei robiłam mezoterapię kolagenową w doktor Beaty Dethloff. Miałam straszne dziury na twarzy!!!!!! Pomógł mi preparat LINERASE, który jest mega nowoczesny i co dla mnie najważniejsze, bezpieczny.

2017-05-22 17:00:27
~Asia

Ja robiłam zabiegi laserowe i byłam bardzo zadowolona. Był to laser ResurFX, zabiegi były robione w Vici Clinic. Owszem zabiegi są nieprzyjemne ale jeśli są dobrze wykonane to skóra szybko się regeneruje. U mnie laser zadziałał, po trzech zabiegach blizny się znacznie spłyciły. Oczywiście nic nie znika całkowicie ale dla mnie laser okazał się zbawieniem.

2017-05-17 13:10:02
~Mesa1985

Miałam paskudne blizny po rozstępach, których bardzo się wstydziłam i które naprawdę brzydko wyglądały. Były czerwone i szerokie. Pozbyłam się ich dopiero przy użyciu mikropigmentacji medycznej u Pani Magdaleny Bąk.

2016-10-11 20:01:49
~Elwira

dla mnie receptą na blizny okazalo się być Centrum Atena w Nysie po paru wizytach blizn już nie było :)

2016-04-28 19:15:14
~Emila

rzeczywiście najlepsze efekty przynosi usuwanie blizn laserem. miałam sporą bliznę po operacji na biodrze - nie ładnie wyglądała jak chodziłam w stroju kąpielowym więc wkońcu zdecydowałam się na jej usunięcie. trafiłam na świetnych specjalistów w Klinice Miracki - efekt super!

2014-02-26 15:00:27
~Kreska

Mogę powiedzieć, że mi pomógł żel na blizny Scagel. Moje blizny po oparzeniu były czerwone i grube, a teraz wyglądają bez porównania lepiej.

2013-06-07 14:21:52
~Gosia

Ja usuwałam bliznę na głowie oraz na czole obydwie po wypadku w klinice Mikro Hair.

2013-04-11 11:09:01
~julka

Witam z tego co wiem to laser fraxel jest stosowany do likwidacji trądziku i blizn pooperacyjnych. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe.Zabieg Fraxel pobudza fizjologiczne procesy regeneracji,stymulując tworzenie nowych komórek,co prowadzi do uzyskania świeżej i promiennej skóry.Zabieg wykonany w kilku seriach daje skuteczne i widoczne efekty.Polecam dobrych lekarzy z ELMEDU Ul.Haffnera6 SOPOT.POZDRAWIAM

2012-05-12 15:01:40
~korektor

szybko, sprawnie a przede wszystkim skuteczne działanie mają naszywki przyklejane gorącym żelazkiem.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.