wyszukanie zaawansowane

Eden

Sylwetka na celowniku

Thinkstock
30.11.2012

Eden

Odchudzają, ujędrniają i uelastyczniają, ale nie są to zwykłe zabiegi kosmetyczne. To medycyna estetyczna. I o tym trzeba pamiętać. Na rynku jest sporo urządzeń, których działanie jest bardzo hipotetyczne. Sprzedawane są jako super nowości, a faktycznie ich działanie opiera się na pseudonaukowych doniesieniach. Nie dajmy się nabrać!

O złotych standardach i nowościach dotyczących kształtowania sylwetki mówi autorytet w tej dziedzinie, dr Piotr Sznelewski - lekarz medycyny estetycznej, specjalizujący się w terapiach opartych na urządzeniach wykorzystujących zjawiska biofizyczne (ultradźwięki, światło, prądy elektryczne).

Kiedy mówimy o nowoczesnych metodach poprawienia kształtu sylwetki i jakości skóry, trzeba podkreślić, że jest to dziedzina medycyny estetycznej, która się niesłychanie rozwija i ostatnio pojawiło się kilka nowości, którym warto się przyjrzeć.

Najpierw zwróciłbym jednak uwagę na fakt, że niezależnie od tego, czy są to urządzenia nowe, czy stosowane od dawna, muszą być wplecione w sieć terapii wieloelementowych. Jedynie wtedy osiągniemy zamierzony efekt. Nie mamy jeszcze cudownych maszyn, które podczas jednego zabiegu odchudzą, ujędrnią i uelastycznią. Dlatego ważna jest kompetencja lekarza, który zamiast wykonać jeden, „zamówiony” przez pacjentkę zabieg, przedstawi jej konkretny plan zabiegów, wraz z końcowymi masażami.

W przypadku terapii dotyczących ciała, niezmiernie ważne jest też, czy istnieją faktyczne podstawy naukowe, które gwarantują określone działanie. Na rynku jest sporo urządzeń, których działanie jest bardzo hipotetyczne. Sprzedawane są jako super nowość, a faktycznie ich działanie opiera się na pseudonaukowych doniesieniach.
Chciałbym tu bardzo mocno podkreślić, że medycyna estetyczna, choć ma taką „ładną” nazwę, skłaniającą do bagatelizowania jej, jest prawdziwą medycyną, przez duże M. Nie można jej traktować jako czegoś dodatkowego, jako kolejnych zabiegów kosmetycznych. To są działania wysoce zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, wymagające lekarskiego doświadczenia i wiedzy.Najczęstszy problem

W przypadku ciała, pacjenci najczęściej zgłaszają się z problemem lokalnego skupienia tkanki tłuszczowej. Nie mówię tu o otyłości, która wymaga zupełnie innego, bardzo szerokiego spektrum leczenia – pomocy dietetyka czy psychologa, i zupełnie innych zabiegów medycznych, ale o lekkich, lokalnych otłuszczeniach. Bezpośrednio z tym defektem wiąże się tzw. cellulit, czyli panikulopatia zapalno-obrzekowa. Najczęściej te dwa stany się łączą, czyli przy występowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, stan skóry jest dodatkowo pogorszony przez cellulit.
Dostępne i polecane terapie, które dotyczą tego defektu, możemy podzielić na bardziej i mniej inwazyjne. Generalnie, należy zaznaczyć, że medycyna estetyczna nie stosuje technik bardzo inwazyjnych, jak klasyczna liposukcja – to jest procedura chirurgii plastycznej.

Metody inwazyjne

Alternatywą dla chirurgicznej liposukcji jest bardzo ciekawa lipoliza laserowa. Zabieg przeprowadzony jest w warunkach gabinetu zabiegowego, pod znieczuleniem miejscowym.

W przypadku klasycznej liposukcji tkanka tłuszczowa niszczona jest kaniulą o średnicy 5-6 mm i jedynym elementem, który usuwa tę tkankę jest mechaniczne oddziaływanie kaniuli. W przypadku lipolizy laserowej używamy mikrokaniuli o średnicy nie przekraczającej 2 mm. Wewnątrz tej mikrokaniuli znajduje się włókno laserowe i przez to, że emituje ono energię, dochodzi do procesu niszczenia tkanki tłuszczowej, a poprzez koagulację zamykamy potencjalne punkty krwawień (zabezpieczamy się także w ten sposób przed powikłaniem, które występuje w przypadku liposukcji zwykłej, czyli wystąpieniem zatoru tłuszczowego). Poza tym światło laserowe może doprowadzać do kontrakcji kolagenu i prowokować produkcję nowego kolagenu w głębokich warstwach skóry, przez co uzyskujemy efekt redukcji objętości tkanki podskórnej, z równoczesnym napięciem skóry. Do tej pory w lipolizie laserowej wykorzystywaliśmy wiele typów laserów, wydaje się, że aktualnym złotym standardem stały się dwa lasery – laser diodowy 1470 nm, oraz laser ND-YAG 1444 nm.

Mniej inwazyjna, ale skuteczna w redukcji tkanki tłuszczowej jest lipoliza iniekcyjno-kawitacyjna. Polega ona na tym, że poprzez iniekcję nasączamy tkankę tłuszczową substancją lipolityczną. Uwaga! Należy unikać substancji off label, bez autoryzacji w Polsce, które niestety czasem stosowane w gabinetach.

Idea tego zabiegu polega na tym, że iniekcja wprowadza substancję, która ma działanie farmakologiczne na tkankę tłuszczową, a rozpuszczalnik tejże substancji lipolitycznej działa potęgująco na zabieg kawitacji ultradźwiękami niskiej częstotliwości, który wykonujemy bezpośrednio po iniekcji. Mówiąc prostszymi słowami, lekarz wprowadza substancję, która rozpuszcza tkankę tłuszczową, rozpuszczalnik tej substancji, w postaci soli fizjologicznej uwadnia tkankę i dzieki temu, po przyłożeniu głowicy ultradźwiękowej, uzyskujmey spotęgowany efekt kawitacyjny podczas usuwania rozpuszczonej tkanki. Nie zdwojony, ale dzięki synergii – właśnie spotęgowany!
Obie te metody – lipoliza laserowa i iniekcyjno-kawitacyjna dają świetne efekty, ale wymagają przekroczenia bariery skórnej, co dla pewnej grupy pacjentów może być problemem.

1 2
REKOMENDACJA
2013-03-11 18:14:07
~Edyt

Uzupełnieniem do wymarzonej sylwetki może byc nie inwazyjny zabieg,a skuteczny to Lipoliza ,która polega na ostrzykiwaniu tkanki tłuszczowej substancją która powoduje jej rozpuszczenie.Ja miałam dośc rozciągniętą skórę na brzuchu po ciąży i zabieg okazał się wybawieniem.Polecam sprawdzony gabinet ELMED w Sopocie.Pozdrawiam

2012-12-10 19:36:50
~jasio

Dupa Jasio wystarczy dobry grafik komputerowy,z każdego monstrum zrobi cudo.

2012-12-10 18:05:07
~Królowa :D

Jeść zdrowo, dużo ćwiczyć i żadna medycyna estetyczna nie będzie potrzebna :P:P

2012-12-10 14:33:45
~do kokolino

szkoda że mózg też ci się odchudził-ja wywalczyłam szczupłą sylwetkę,potem i wyrzeczeniami ale załóż sobie worek z 20 kg obciążeniem na plecy i pochodź tak choć kilka dni. Sądzisz że otyłym z tym dobrze? Że to lenistwo że są tacy? Łatwo by ci się ćwiczyło z takim obciążeniem? przyjdzie i na ciebie pora jak organizm zwolni po 40-tce.

2012-12-10 14:10:00
~Milena

Schudłam nie głodząc się i straciłam ten okropny cellulit oraz poprawiłam kondycję :) Pomógł mi człowiek z adresu dietatrening@wp.pl . Polecam go, układa diety i ćwiczenia dla mężczyzn i kobiet, bardzo tanio. W razie czego powiedzcie, że jesteście od Mileny, pozdrawiam!! :)

2012-12-10 13:54:10
~Maciej

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-12-10 13:53:27
~Anna

Jak się odżywiać aby nie mieć problemów z nadciśnieniem, nadwagą ? Jak to zrobić nie zmieniając zbytnio nawyków mieć super zdrowie, kondycję i znakomitą figurę. To jest możliwe ! czytaj bloga http://kalorie-zdrowia.pl

2012-12-10 13:52:13
~sasanka

[Dzisiaj, 13:06] ~ryu Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8 5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2 1 3 7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0 2 0 4 2 0 0 5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9 3 0 1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomysł sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. Osoba, któr

2012-12-10 12:51:42
~Zadowolona

Lepsza strona życia na sexgadzet.pl ciekawy blog: sexgadzet.blox.pl wiele propozycji na prezent pod choinkę! Dużo pomysłów, schudniesz na 100%

2012-12-10 12:12:38
~zadowolona

Chcesz się skutecznie odchudzić bez efektu jojo? Znalazłam i wytestowałam dobrą firmę. Podaje kontakt dietatrening@wp.pl Naprawdę godni polecenia. a schudłam 18 kg i jestem już ponad rok po diecie i nie przytyłam z powrotem.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.