wyszukanie zaawansowane

Eden

Tłuszcz na dobre i złe

07.04.2009

Eden

Choć dietetycy ostrzegają, że nadmiar tłuszczu w codziennym menu może nas wpędzić do grobu, to całkowite zrezygnowanie z niego też jest niekorzystne dla zdrowia. Podpowiadamy jak znaleźć rozwiązanie.

Prawie 15 lat temu Komisja Żywności, Żywienia i Zdrowia ONZ opracowała nową piramidę żywienia (w stylu diety śródziemnomorskiej), w której przedstawiono m.in. zalecenia dotyczące spożywania produktów tłuszczowych. Zgodnie z nią w codziennym menu powinno być 15-30 proc. tłuszczu. Dla niektórych ta ilość jest i tak zbyt wysoka. Niesłusznie. Tłuszcz to podstawowe źródło energii – w 1 g znajduje się 9 kcal (dla porównania w 1 g białek bądź węglowodanów jest zaledwie 4 kcal). To także nośnik niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) korzystnie wpływających na ludzki organizm oraz substancja, w której rozpuszczają się ważne dla zdrowia witaminy: A, D, E.

Polacy w owym czasie spożywali codziennie aż 40 proc. tłuszczu w codziennym menu. W ciągu tych 15 lat zmieniliśmy dietę, ale nadal zbyt dużo pochłaniamy niezdrowego tłuszczu pochodzenia zwierzęcego.
Te niezdrowe tłuszcze takie, jak smalec czy słonina (a także tłuste sery, jaja, podroby, mięso) zawierają kwasy nasycone szkodliwe dla zdrowia. Ich nadmiar sprzyja odkładaniu się cholesterolu w naczyniach, co prowadzi do miażdżycy. Najlepsze są tłuszcze zawierające NNKT. Organizm ludzki ich nie wytwarza, ale są one niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Zdaniem dietetyków i lekarzy spożywanie NNKT dobroczynnie wpływa na serce i system odpornościowy. Gdzie ten cudowny tłuszcz można znaleźć? Jego źródłem są tłuste ryby, oliwa z oliwek, oleje: sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, rzepkowy oraz miękkie margaryny.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2009-05-10 20:26:28
~barbara

a majonez ? dlaczego jest niezdrowy?

2009-04-13 18:13:38
~ewka

Ten keczup i majonezik bym odłożyła a reszta może byc....Jak kuń to kuń...

2009-04-13 18:08:41
~andrzej

Niesłusznie zaliczono jaja do niezdrowego tłuszczu !

2009-04-13 15:28:40
~ja

Trzy dag słoninki ząbek czosnku ćwierć cebulki,w kosteczkę i na patelnie ,dwa żółtka od wiejskich kur podsmażamy na sucho,łyżeczka majonezu,psik keczupu,mały chlebek z dużym masłem,herbata z cytryną bez cukru i to jest moje śniadanie już od ponad 10 lat.Wyniki badań końskie,tak mówi lekarz <jesteś kuń>56 letni <kuń>

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.