wyszukanie zaawansowane

Eden

Oddech Życia

08.04.2009

Eden

Kiedy przychodzimy na świat bierzemy głęboki wdech, a gdy odchodzimy, wydajemy ostatnie tchnienie. Jakość całego naszego życia zależy od jakości oddychania.

Oddech to energia, dzięki której żyjemy,  myślimy i radzimy sobie ze stresem. Ponieważ towarzyszy nam na co dzień, zwyczajnie go nie doceniamy. Słowem, nie wykorzystujemy oddechowego potencjału. Organizm co prawda jakoś funcjonuje, ale nie starcza mu energii na efektywne działanie. Według niektórych źródeł, aż 9 z 10 z nas oddycha nieprawidłowo. Czyli jak? Zbyt płytko i szybko. Poza tym przy wdechu unosimy ramiona i wciągamy brzuch, żebra rozchodzą się na boki, a klatka piersiowa zapada. Ruchy przepony są ograniczone.

Gdy oddychamy w ten sposób tlen dochodzi do płuc małymi porcjami. Płuca zaczynają więc pracować intensywniej, ale tylko najmniejszą częścią – szczytami, i  tylko jedna trzecia ich powierzchni wypełnia się powietrzem. Z kolei nieużywane komórki obumierają, z czasem tworzą się z nich martwe strefy. Organizm odczuwa głód tlenowy nawet na świeżym powietrzu. Pojawiają się zaburzenia w przemianie materii (trudniej nam schudnąć!), brak nam koncentracji, jesteśmy coraz słabsi, senni i zestresowani.

Witalność z przepony

Ludzie Wschodu od dawna wiedzą, że jakość oddychania ma potężny wpływ na umysł i ciało. Praca z technikami oddechowymi od tysiącleci jest integralną częścią jogi, tai-chi, wushu oraz innych szkół fizycznego i duchowego rozwoju. Docenia ją też współczesna medycyna i psychoterapia, zwracając uwagę na to, że  prawidłowe i świadome oddychanie jest jedną z najbardziej efektywnych i najbardziej naturalnych sposobów na zachowanie zdrowia. Jak więc trzeba oddychać?

1 2 3 4 5 6
REKOMENDACJA
2009-05-23 07:31:02
~lech

Dobrze ,od dziś zaczynam.Mam 57 lat i jeszcze nie mam problemów z krążeniem.Ale to zawdzięczam aktywnemu trybowi życia. Dużo pracuje fizycznie,no i do niedawna uprawiałem bieganie. Przebiegałem średnio 60 km ttygodniowo.Z biegania wyeliminował mnie zwyrodniały staw biodrowy.Ale w miare swoich morzliwości jestem nadal aktywny.Pozdrawiam.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.