wyszukanie zaawansowane

Eden

Posprzątaj na szczęście

08.04.2009

Eden

Robienie porządków uzdrawia. Kiedy sprzątamy, w naszej psychice również zachodzą zmiany – pozbywamy się niepotrzebnych obciążeń, układamy życie. Usunięcie bałaganu z naszej przestrzeni to jedna z najpotężniejszych, a zarazem najprostszych dróg do otworzenia się na pozytywne zmiany.

Posprzątać. Czy to nie genialnie prosta recepta na szczęście? Dlaczego więc nawet w posprzątanych domach rzadko ono gości? Bo nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co to właściwie jest bałagan.

Bałagan to przede wszystkim rzeczy, których nie potrafimy się pozbyć. Te trzymane „na wszelki wypadek”, „bo szkoda wyrzucać”, „bo mogą się jeszcze przydać”. Jednym słowem bałagan powstaje, gdy żal nam rozstawać się z materią. A to właśnie ona staje się zawalidrogą na drodze naszej energii. Komunikuje nam, że nie potrafimy pozbyć się wzorców z przeszłości, przez które pielęgnujemy stare zranienia, lęki, opory, przekonania. I przez które nie możemy pójść dalej, do przodu.

Złodzieje energii
Wszystkie rzeczy, które przechowujemy w domu, (mimo, że nie korzystamy z nich na co dzień)mówią naszej podświadomości: „Nie wierzę, że w przyszłości dostanę coś równie dobrego, że będę mieć na to wystarczające fundusze, że spotkam odpowiedniego partnera, że będę dobrze wyglądać”. Innymi słowy wysyłamy komunikat: „pewnie już mi się nie uda”. Dlatego przechowujemy te wszystkie pamiątki przeszłości. Magazynujemy rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne, z czasem nawet zapominamy o ich istnieniu. Jednak one nie zapominają o naszym. Dopominają się uwagi. Konsumują naszą energię. Pochłaniają naszą radość, zatrzymują we wzorcach biedy i samotności.

1 2 3 4 5 6
REKOMENDACJA
2010-01-03 08:37:10
~Olka

coś w tym jest, ja zawsze kiedy posprzątam, czuję się lepiej, lżej, mam poczucie dobrze spełnionego obowiązku... pachnie wówczas świeżością, jest elegancko, przytulnie.

2009-06-27 11:50:18
~MA

Dobry artykuł i bardzo prawdziwy. Nie chodzi o to, aby latać na okrągło ze szmatką za kurzami, ale o ład w naszym otoczeniu i umiejętność pozbywania się rzeczy, których już nie używamy:) Jeśli jest porządek w domku lepiej wypoczywam:) Wszystkich pozdrawiam!

2009-06-24 13:30:16
~Magdalena

Bardzo dobry artykul i to prawda. ludzie ciagle cos chomikuja i stoja od lat w tych samych sytuacjach... a potem sie dziwia. porzadek i harmonia wnosza wiele do naszego zycia. to co wewnatrz to i na zewnatrz.

2009-05-22 21:08:22
~M.

Akurat! To właśnie często w tych wsprzątanych na błysk, wypucowanych domach panuje lodowata atmosfera, sztywne rygory, zakazy i nakazy oraz brak miłosci i zrozumienia...

2009-05-22 20:42:48
~LENIWA ZOSKA

Zoska chyba ciekawy ale dla pedantow, bo mnie sprzatanie nie interesuje, wole w tym czasie pojsc na spacer z psem albo isc do kina. Korzysci z jednego i drugiego 100 razy wieksze niz z latania ze szmata w reku.

2009-05-22 18:45:35
~pogarda

kryptoreklama konsumpcjonizmu - ciekawe czy autorka tak samo podchodzi do zwiazków z ludźmi? jak sie znudza albo pochoruja, utyja, podłysieja to zamienia na nowszy model? ale to płytkie...

2009-05-22 18:38:56
~ana

porządek wzbudza we mnie poczucie zagrożenia - tak mam i tyle - zastanawiałam sie wielokrotnie nad tym. Po każdym sprzątaniu jestem podenerwowana i mam lęki. Zauważyłam że wystarczy przerzucić kurtkę przez oparcie krzesła i mi przechodzi, zostawic książke na stoliku czy okulary. Mam tendencję do zagracania - setki bibelotów - gdy kiedyś je pochowałam zgodnie z radami porządnickich - skończyło się deprechą jak rów Mariański...

2009-04-16 03:04:41
~Zoska

bardzo madry artykul to jest , i wszystko o czym tam autorka pisze, to swieta prawda !!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.