wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Eden

Aaaa, kotki dwa

06.11.2009

Eden

Ach, śpij kochanie, jeśli gwiazdkę z nieba chcesz, dostaniesz. Sen spełnia nie tylko nierealne marzenia o gwiazdkach z nieba, lecz także te bardziej realne. Czyli marzenia o zdrowym, długim życiu i pięknym wyglądzie.

Nie wierzysz w skuteczność snu? Każdy może się o niej przekonać, kiedy zarwie noc, a rano zobaczy w lustrze zaczerwienione oczy, poszarzałą cerę, wyraźnie rysujące się na twarzy zmarszczki. Przez cały dzień będzie przygaszony i bez energii albo wręcz odwrotnie – tuż po obudzeniu rześki, by po kilku godzinach zupełnie opaść z sił. Sen bowiem to najlepsze lekarstwo na dobry nastrój i zdrowe życie, ale też świetny odmładzający kosmetyk. Panaceum nie tylko skuteczne, lecz także bezcenne. Bezcenne, bo… darmowe.

Po co nam sen
Wiadomo, że Napoleonowi wystarczały 4 godziny snu na dobę, a Einstein miał spać aż 12 godzin. Teoretycznie powinniśmy przesypiać około 9 godzin. Okazuje się jednak, że są od tej zasady duże odstępstwa. Ważniejsza od długości jest bowiem jakość snu, czyli godziny zdrowo przespane. Oznacza to, że powinniśmy kłaść się do łóżka o odpowiedniej, mniej więcej tej samej porze i spać głębokim snem. Nocny sen można podzielić na pięć zmieniających się etapów, definiowanych przez typy fal mózgowych, które świadczą o płytszym lub głębszym śnie. Ten głęboki jest najważniejszy – towarzyszy nam w fazie REM – wtedy właśnie psychika odpoczywa i uwalnia się od stresu, odnawiają się komórki mózgu i pojawiają się marzenia senne. Kolejna istotna faza to NREM, podczas której regenerują się wszystkie narządy, cały organizm.

Jedna nieprzespana noc nie ma dużego znaczenia. Owszem, jesteśmy po niej nieprzytomni i nie wyglądamy najlepiej, ale kolejna przespana noc może temu zaradzić. Jednak ciągły deficyt snu powoduje coraz większe rozkojarzenie i spadek nastroju. Potem we znaki dają się problemy fizyczne: wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia układu krążenia i hormonalne. Do tego dochodzą kłopoty z przemianą materii, depresja, aż wreszcie zupełne wyczerpanie.  Problem ze snem jest jak kwadratura koła. Jeśli nie śpimy, jesteśmy zmęczeni i niespokojni. Kiedy jesteśmy zmęczeni i niespokojni, mamy problemy z zaśnięciem lub budzimy się w nocy, i to nawet kilka razy.

Liczenie owiec
Lista przyczyn problemów ze snem jest długa. Na jej czele znajdują się choroby – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Depresja, bóle, np. kręgosłupa, nadczynność tarczycy mogą skutecznie zakłócać sen. Jednak głównym winowajcą jest stres. Zarówno ten spowodowany konkretnymi zdarzeniami z ostatniego dnia lub kilku dni, jak i stres przewlekły, będący efektem przeciągających się problemów życiowych, np. kłopotów w pracy, śmiercią lub ciężką chorobą osoby bliskiej, ale także nadmiarem codziennych obowiązków. Jeśli problemy ze snem powtarzają się noc w noc i ciągną się dłużej niż cztery tygodnie, mamy do czynienia z bezsennością przewlekłą. Taka sytuacja wymaga już interwencji lekarza.

1 2 3 4
Tagi: sen
REKOMENDACJA
2010-02-01 22:47:04
~Piotr

Na dobry sen dobry jest wysiłek fizyczny -umiarkowany oraz ,zmiana sposoby myślenia nauczenie się nie myślenia o problemach zajecie umysłu czymś innym jakies pasje zainteresowania.

2010-02-01 12:55:56
~diabełek

na sen najlepszy jest dobry sex

2010-02-01 12:07:17
~RIK

MAM PROBLEMY ZE SNEM JUZ10 LAT.POWOLI MNIE TO WYKAŃCZA.LEKARZ TWIERDZI ŻE NIC SIĘ NIE DA ZROBIĆ.MOZE MA KTOS JAKĄŚ DOBRĄ RADĘ?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.