wyszukanie zaawansowane

Eden

Spojrzenie na lato

fot. eden
04.07.2011

Pieczenie, szczypanie i swędzenie oczu mogą być sygnałem alergicznego zapalenia spojówek. Niezwykle istotne jest wówczas włączenie teorii przeciwuczuleniowej, a także rozpoznanie czynnika alergizującego. Zaczerwienie i pieczenie oczu może również oznaczać, że mamy problem z niedostatecznym wydzielaniem łez, czyli cierpimy na zespół suchego oka lub doszło do procesu zapalnego w obrębie gałki ocznej. W każdym z tych przypadków wizyta u okulisty, który wprowadzi leczenie odpowiednie do czynnika patogennego, jest niezbędna – przypomina Iwona Rokita-Wala.

Od wewnątrz
Oczy mogą również chorować „od środka”. Częstym problemem jest choćby zespół suchego oka, który dotyczy zwłaszcza osób młodych. Lekarze okuliści nierzadko określają go mianem „zespołu oka biurowego”.

W czasie pracy przy komputerze spada częstotliwość mrugania, a to prowadzi do wysychania oczu. Aby je nawilżyć, należy robić przerwy i stosować preparaty nawilżające powierzchnię oczu, tzw. sztuczne łzy. Kiedy godzinami pa-trzymy w monitor komputerowy, dochodzi również do napięcia akomodacji. Aby je zmniejszyć, trzeba skupiać wzrok na odległych przedmiotach. Co godzinę warto też robić kilkuminutowe przerwy – otworzyć okno i spojrzeć na zieleń, wyjść na chwilę na krótki spacer – radzi okulista Iwona Rokita-Wala.

W domu starajmy się natomiast czytać w pozycji siedzącej, a nie leżącej. Podczas leżenia napinają się bowiem mię-śnie poruszające gałkami ocznymi i wzrok szybko się męczy.

W swoim żywiole
Weekend nad jeziorem, wyprawa na basen albo urlop nad morzem? Jeśli woda jest naszym żywiołem, koniecznie zainwestujmy w szczelnie dopasowane okulary do pływania. Jakikolwiek bowiem zbiornik wodny wybierzemy do pluskania, bez ochrony – ryzykujemy. Zarówno słona woda morska, jak i chlorowana basenowa podrażniają spojówki, powodując swędzenie i zaczerwienienie. A woda w jeziorze, poprzez zawartą w niej dużą ilość bakterii, może stać się przyczyną infekcji oczu, np. bakteryjnego zapalenia spojówek.

1 2 3
REKOMENDACJA
2011-07-04 12:42:36
~Ewa

Poczytaj i wyślij tłuszcz do diabła. Idealna dieta dla każdego bez względu na wiek. Odżywia, oczyszcza organizm, wzmacnia i regeneruje .Ponadto możesz jeść ulubione posiłki i chudnąć.. Ja po dwóch ciążach zgubiłam 10 kg w 3 miesiące i wagę trzymam. Polecam (odchudzamskutecznie.com.pl)

2011-07-04 12:37:59
~anja

Spotykam bardzo wiele osób z alergią. Czasem mam wrażenie, że wokół żyją sami alergicy :) Co ciekawe, wiele osób zapada na alergię w wieku dorosłym. http://poznajdate.com Ciekawe... :) Chyba dużo ludzi się interesuje takimi rzeczami :)?

2011-07-04 12:28:13
~www.kwiatano.pl

Super Wakacje

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.