wyszukanie zaawansowane

Eden

Oddech Życia

08.04.2009

Popatrz na małe dzieci – one w naturalny sposób oddychają prawidłowo. Przy wdechu brzuszki im pęcznieją, rozszerzają się, a podczas wydechu kurczą. To jest właśnie zdrowy oddech przeponowy. Mięsień przepony opada w dół, płuca mają więcej przestrzeni oraz pobierają więcej powietrza. Dodatkowo w czasie głębokiego wdechu, przemieszczająca się przepona pociąga serce ku dołowi brzucha, a wypełniające się powietrzem płuca delikatnie ściskają serce, fundując mu delikatny masaż.

Trudno ci oddychać w ten sposób?


Połóż na brzuchu kilogramową torebkę cukru i staraj się ją podnieść siłą wdechu, a opuścić – wydechu. Wydech powinien być około dwa razy dłuższy niż wdech. Zawsze bierz wdech przez nos, wydech przez nos lub usta. Wdech nosem jest niezwykle ważny, ponieważ śluzówki nie tylko ogrzewają i nawilżają powietrze, ale przede wszystkim je oczyszczają. Procesy te nie zachodzą, gdy oddychamy ustami. 

Ku długowieczności

Jogini twierdzą, że miarą naszego życia jest liczba oddechów. Jeśli więc wydłużamy oddech, automatycznie przedłużamy życie. Płytki, nieregularny oddech jest główną przyczyną braku witalności ducha i ciała. Czy wiesz, że 70 proc. toksyn obciążających nasz organizmu po prostu wydychamy? Organizm ludzki jest niezwykle mądry i stara się radzić sobie z problemami. Widać to w sytuacji, gdy znajdujemy się w zamkniętym pomieszczeniu, oddychamy płytko, szybko i zbyt duże ilości dwutlenku węgla gromadzą się we krwi. Wtedy mózg nakazuje wykonać głęboki oddech – czyli ziewanie.

1 2 3 4 5 6
REKOMENDACJA
2009-05-23 07:31:02
~lech

Dobrze ,od dziś zaczynam.Mam 57 lat i jeszcze nie mam problemów z krążeniem.Ale to zawdzięczam aktywnemu trybowi życia. Dużo pracuje fizycznie,no i do niedawna uprawiałem bieganie. Przebiegałem średnio 60 km ttygodniowo.Z biegania wyeliminował mnie zwyrodniały staw biodrowy.Ale w miare swoich morzliwości jestem nadal aktywny.Pozdrawiam.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.