wyszukanie zaawansowane

Eden

Oddech Życia

08.04.2009

Krzysztof Bąkowski
23 lat pracuje jako naturoterapeuta, od lat 17 praktykuje jogę i techniki oddechowe w Art of Living. Propaguje styl życia, który niesie ze sobą zdrowie, energię i radość tworzenia. Sam od ponad dwudziestu lat nie zażył żadnego leku! Współpracuje z pracownią psychofizjologii, badając reakcje mózgu na różne czynniki, m.in. na ćwiczenia oddechowe.

Świadomy oddech zapewnia uważność, wprowadza równowagę między umysłem i ciałem oraz uczy bycia tu i teraz. Udrażnia kanały energetyczne w całym ciele, dzięki czemu likwiduje emocjonalne i fizyczne blokady. Przestrzegam jednak przed eksperymentowaniem z zaawansowanymi technikami oddechowymi. Każdej emocji przypisany jest inny rodzaj oddechu i jeśli przypadkowo uaktywnimy długo tłumioną, głęboko schowaną emocję, możemy w niekontrolowany sposób silnie zareagować. Gdy decydujemy się na praktykowanie zaawansowanych technik, ćwiczymy z osobą, która nas w umiejętny sposób pokieruje i wie, jak w trudnym momencie pomóc.


Proponuję ćwiczenia bezpieczne, które można samemu wykonywać w domu. Takie, które poprawiają kondycję płuc oraz przywracają wewnętrzny spokój.

Świadome oddychanie polega na obserwowaniu własnego oddechu. Siądź w wygodnej pozycji i zamknij oczy. Staraj się uświadomić sobie, w jaki sposób nabierasz powietrze, jak wdech zamienia się w wydech, jak wyglądają przerwy pomiędzy wdechem a wydechem, czy wydech jest dłuższy niż wdech? Obserwowanie automatycznie powoduje naturalne pogłębienie oddechu, a tym samym odreagowanie stresu. Na początku może brakować ci cierpliwości, myśli uciekają w różnych kierunkach, nie zniechęcaj się jednak. Spróbuj poświęcić technice chociaż 2-3 minuty. Jeśli ci się jednak bardzo spodoba, uważaj, żeby nie przedobrzyć. Nastaw sobie budzik – zacznij od 7 minut, a z czasem przedłuż ćwiczenie do 15.

1 2 3 4 5 6
REKOMENDACJA
2009-05-23 07:31:02
~lech

Dobrze ,od dziś zaczynam.Mam 57 lat i jeszcze nie mam problemów z krążeniem.Ale to zawdzięczam aktywnemu trybowi życia. Dużo pracuje fizycznie,no i do niedawna uprawiałem bieganie. Przebiegałem średnio 60 km ttygodniowo.Z biegania wyeliminował mnie zwyrodniały staw biodrowy.Ale w miare swoich morzliwości jestem nadal aktywny.Pozdrawiam.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.