wyszukanie zaawansowane

Eden

Oddech Życia

08.04.2009

Pełny oddech jogina zapewnia oddychanie pełną piersią. Jedną rękę połóż na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Łatwiej skontrolujesz poszczególne fazy, poczujesz jak pracuje przepona, wypełniają się płuca, zwiększysz świadomość oddechu. Oddychaj spokojnie i głęboko przez nos. Wdech zacznij od nabierania powietrza do brzucha. To ważne – brzuch ma się delikatnie unieść. Wtedy przepona automatycznie się rozluźni. Dalej wciągaj powietrze do płuc, wyraźnie rozszerzając klatkę piersiową, a pod koniec wdechu delikatnie odchyl ramiona do tyłu – powietrze dostanie się do szczytów płuc. Wydech zrób w tej samej kolejności – powietrze powinno najpierw wyjść z brzucha, następnie z płuc. Niektóre osoby, a najczęściej panie, w czasie wdechu wciągają brzuch i wykonują tzw. oddech wojownika. Stosuje się go przed walką, by zgromadzić więcej energii potrzebnej do ataku. Takie oddychanie na stałe niepotrzebnie obciąża organizm.Kiedy nabieramy powietrza, nabieramy energii. Przy wydechu energia rozchodzi się po całym ciele i wypełnia nas spokój. Ta sama zasada obowiązuje, gdy otwieramy i zamykamy oczy. Logiczne jest więc wykonywać te czynności jednocześnie – przy wdechu otwórz oczy, a przy wydechu je zamknij. Istotą ćwiczenia jest jego cykliczność, przypomina bowiem falowanie morza i ułatwia pełny relaks. Przy którymś cyklu, przy zamkniętych oczach, warto przejść do pierwszego zaproponowanego tu ćwiczenia, czyli świadomego oddychania.

 

Eden 04/2009

Wydanie internetowe: www.spaeden.pl

fot. Jupiterimages

Agnieszka Kugiel

1 2 3 4 5 6
REKOMENDACJA
2009-05-23 07:31:02
~lech

Dobrze ,od dziś zaczynam.Mam 57 lat i jeszcze nie mam problemów z krążeniem.Ale to zawdzięczam aktywnemu trybowi życia. Dużo pracuje fizycznie,no i do niedawna uprawiałem bieganie. Przebiegałem średnio 60 km ttygodniowo.Z biegania wyeliminował mnie zwyrodniały staw biodrowy.Ale w miare swoich morzliwości jestem nadal aktywny.Pozdrawiam.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.